Jeśli widzisz błąd, zgłoś na adres e-mail kontakt@kreator-sadowy.pl a dostaniesz 20% rabatu na wybraną usługę prawną.
Można by przypuszczać, że w Polsce (bądź nawet na świecie) istnienie szczególna ochrona matczynych praw rodzicielskich i jeśli sąd ma zadecydować, komu z rodziców powierzyć opiekę, zazwyczaj ku matce się skłania.
Faktem jest, iż kobietę z dzieckiem (zazwyczaj) łączy szczególna wieź z dzieckiem, z uwagi na fakt, iż nosiła je 9 miesięcy pod sercem, czuła jego ruchy, obserwowała jego zachowania. Poród z pewnością nie należy dla znaczącej większości kobiet do najprzyjemniejszych wydarzeń w życiu, choć magią jest pojawienia się na świecie nowego istnienia, które z ogromną ufnością wtula się w pierś matki. Okres karmienia piersią i całodobowej opieki nad maleństwem również (zaznaczam: zazwyczaj) jest to czas budowania relacji, ale i obligujący do wielu wyrzeczeń.
I chociażbyście, Panowie, czuli się mocno związani z Waszym potomstwem, warto by było, byście także zrozumieli punkt widzenia matki Waszego dziecka.
Jednak, co widać powszechnie, czasy się zmieniają. Według moich osobistych obserwacji coraz więcej mężczyzn zajmuje się dziećmi i angażuje w ich wychowanie, a coraz więcej matek odbiega od archetypu, tak zwanej Matki-Polki. Poczucie macierzyńskiego obowiązku coraz częściej ogranicza się do słów, coraz mniej przekłada na czyny.
Faktem potwierdzającym większe zaangażowanie mężczyzn w kwestie wychowawcze swoich dzieci pokazuje tendencja w statystykach orzecznictwa rozwodowego:
Statystyki wskazują na fakt, iż w roku 2022 (najnowsze dane na rok 2024) w 71% rozwodów oboje z rodziców zachowało pełną władzę rodzicielską względem dzieci. Widoczna jest także tendencja wzrostowa w tym zakresie.
Jednakże mimo, iż podczas sprawy rozwodowej, oboje rodziców zachowuje pełnię praw rodzicielskich, zazwyczaj miejsce stałego pobytu dziecka pozostaje przy matce. Być może dlatego, iż archetyp walki o potomstwo kobiety mają bardziej wkorzeniony i sądy są tego świadome, że odmienne orzecznictwo spowodowałoby pierwotnie histerię matki, a następnie szereg pism odwoławczych.
Niestety coraz mniej przekłada się to na jakość standardów wychowawczych. Często bowiem kobiety, które samodzielnie wychowują dzieci, nie radzą sobie z tym procesem. Bez oceny - nie jest to proste, zwłaszcza jeśli obowiązki domowe i wychowawcze spadają na barki jednej osoby.
Zdarzają się jednak matki, które ewidentnie i systematycznie zaniedbują wszelkie swoje obowiązki rodzicielskie, a nie dopuszczają ojca do ewentualnej pomocy. Czasem zaniedbania wynikają z perfidii i wyrachowania, i zachowanie matki zagraża zdrowiu lub nawet życiu dziecka. Czasem są to kwestie zwykłej niewydolności wychowawczej.
Jeśli sytuacja wydaje Ci się, jako ojcu, znajoma, zawalcz o dobro dziecka!
Kiedy ojciec może odebrać dziecko matce?
To pytanie często pojawia się w sytuacjach albo nadmiernej alienacji ojca przez matkę, albo w przypadku jej niewydolności wychowawczej. Kiedy ojciec rozważa uzyskanie pełnej opieki nad dzieckiem, warto, aby wnikliwie zapoznał się z przepisami prawa, np. z Kodeksem Rodzinnym i Opiekuńczym, Konwencją Praw Dziecka, ale i z orzecznictwem sądów wyższej instancji w sprawach podobnych, i jeśli potrzeba, powołał się na nie w uzasadnieniu swojego wniosku.
Kiedy ojciec może odebrać dziecko matce: Kluczowe czynniki
1. Gdy sąd uznaje, że jest to w najlepszym interesie dziecka
Kiedy ojciec stara się o pełną opiekę, musi przekonać sąd, że taka zmiana będzie służyć najlepszemu interesowi dziecka. Gdy ojciec może udowodnić, że matka nie jest w stanie zapewnić stabilnego i bezpiecznego środowiska, może to zwiększyć jego szanse na sukces.
Warto w takiej sytuacji złożyć wniosek do sądu o przeprowadzenie badania przez OZSS (specjalistów z zakresu psychologii i pedagogiki). Można zwrócić się samemu do psychiatry lub psychologa o przeprowadzenie badania i wystawienie opinii. Warto zwrócić się do szkoły/przedszkola o opinię wychowawcy na temat relacji dziecka z rodzicami, stopnia ich zaangażowania w kwestie edukacji dziecka. Można powołać świadków, którzy wykażą, iż ojciec lepiej wywiązuje się z rodzicielskich obowiązków, ma z dzieckiem silniejszą więź i korzystniejszy wpływ na jego prawidłowy rozwój.
2. Kiedy są dowody na nieodpowiednie zachowanie matki
Jeśli matka zachowuje się nieodpowiednio w obecności dziecka, np. nadużywa substancji psychoaktywnych, zachowuje się niemoralnie, prowadzi "bogate" życie towarzyskie, czy też zaniedbuje najważniejsze potrzeby dziecka, ojciec może wnioskować o przyznanie pełni praw rodzicielskich, z ograniczeniem ich matce.
Zdarzają się czasem przypadki przemocy domowej, agresji fizycznej, czy słownej, czy też inne, które w jakikolwiek sposób szkodzą dziecku, które są bezwzględną podstawą do pozbawienia, a co najmniej ograniczenia praw rodzicielskich matce Kiedy ojciec dostarczy wystarczające dowody, może to znacznie wpłynąć na decyzję sądu.
3. Kiedy ojciec jest bardziej stabilny emocjonalnie i finansowo
Zdarzają się przypadki, że matka nie garnie się do żadnej pracy, żyje z dodatków społecznych i socjalnych, w tym 800+ i alimentów na dziecko. Stale uskarża się na brak środków, a dziecka potrzeby materialne są mocno ograniczane lub zaniedbywane. Często świadczy to o braku jej zaradności i zaangażowania w utrzymanie dziecka.
Jeśli ojciec wykaże się większą stabilność emocjonalną i finansową, może to przekonać sąd do przekazania mu opieki nad dzieckiem. Sądy często biorą pod uwagę, który z rodziców lepiej poradzi sobie z zapewnieniem stabilnego i wspierającego środowiska dla rozwoju dziecka.
4. Lepsza więź z dzieckiem
Jeśli ojciec może wykazać, że posiada lepszą, głębszą i bardziej stabilną więź emocjonalną z dzieckiem, to może to istotnie wpłynąć na decyzje sądu dotyczące opieki. Możliwość udowodnienia, że dziecko lepiej się czuje i rozwija w jego obecności, poprzez na przykład zeznania nauczycieli, sąsiadów, innych rodziców, jest kluczowa. Dzielenie się opowieściami i dowodami na codzienną interakcję, wspólne zabawy, wsparcie w nauce oraz uczestnictwo w ważnych dla dziecka wydarzeniach może stanowić silny argument przemawiający na korzyść ojca.
5. Skuteczność w realizacji obowiązków wychowawczych i codziennych dziecka
Sąd bada także, który z rodziców jest bardziej efektywny w zarządzaniu codziennymi obowiązkami życiowymi i edukacyjnymi dziecka. Przedstawienie dowodów na to, że ojciec lepiej organizuje dziecku czas, zwraca uwagę na jego edukację, uczestniczy w wywiadówkach, pomaga w odrabianiu lekcji czy też aktywnie uczestniczy w jego życiu społecznym i rozwijaniu zainteresowań, może przekonać sąd o jego zdolnościach wychowawczych.
6. Stabilne i bezpieczne środowisko życiowe
Ojciec, starając się o pełnię praw rodzicielskich, powinien także przedstawić dowody na to, że jest w stanie zapewnić dziecku stabilne i bezpieczne środowisko. To obejmuje zarówno stabilność mieszkaniową, jak i emocjonalną. Ważne jest, by pokazać, że środowisko, w którym ojciec mieszka, jest odpowiednie dla rozwoju dziecka, wolne od zagrożeń, a także że potrafi on zapewnić dziecku wsparcie emocjonalne i bezpieczeństwo.
7. Wsparcie rodziny
Znaczenie ma również wsparcie, jakie ojciec jest w stanie zapewnić dziecku poprzez kontakt i relację ze swoją najbliższą rodziną, czyli między innymi, czy będzie miał z kim zostawić dziecko, kiedy dziecko będzie chore, czy jak zostanie dłużej w pracy.
Możliwość korzystania z pomocy dziadków, ciotek, wujków czy nawet bliskich przyjaciół rodziny, którzy mogą uczestniczyć w życiu dziecka i wspierać jego rozwój, jest postrzegane przez sąd jako dodatkowy atut.
W jaki sposób ojciec może przejąć opiekę nad dzieckiem?
Jeśli ojciec chce odebrać matce dziecko, ponieważ uważa, iż jest w stanie zapewnić dziecku lepsze warunki bytowo-wychowawcze i chce uzyskać pełną opiekę nad dzieckiem lub zmienić obecne ustalenia dotyczące opieki, powinien poczynić następujące kroki i czekać na rozstrzygnięcie przez sąd.
1. Przygotowanie merytorycznie
Ojciec powinien zapoznać się z treścią Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego, żeby poznać prawa swoje i dziecka, Konwencję Praw Dziecka, poznać orzecznictwo sądów wyższej instancji w podobnych sprawach, poczytać artykuły prawnicze z dobrych źródeł.
Informacje te pomogą solidnie przygotować się do procesu, do napisania wniosku i jego właściwego uzasadnienia.
2. Gromadzenie dowodów
Ojciec musi zgromadzić dowody na poparcie swojego wniosku o zmianę ustaleń dotyczących opieki nad dzieckiem. Dowody te mogą obejmować:
- Opinie od nauczycieli, lekarzy, psychologów dziecka.
- Dokumentację dotyczącą zaangażowania w życie dziecka (np. udział w wydarzeniach szkolnych, opieka dnia codziennego).
- Dowody na niestabilność matki lub nieodpowiednie zachowania (jeśli to ma zastosowanie), takie jak dokumentacja medyczna, zeznania świadków itp.
- Zdjęcia, rachunki, dowody ze wspólnie spędzanego czasu lub realizowania pasji dziecka.
3. Wniosek do sądu o zmianę orzeczenia
Następnie ojciec musi złożyć wniosek do sądu rodzinnego. Wniosek powinien zawierać szczegółowe uzasadnienie, dlaczego zmiana ustaleń dotyczących opieki jest w najlepszym interesie dziecka.
WZÓR wniosku o zmianę orzeczenia o władzy rodzicielskiej
WZÓR wniosku o zmianę orzeczenia co do władzy rodzicielskiej i kontaktów z dzieckiem
4. Ocena przez biegłych
Sąd może zlecić przeprowadzenie oceny więzi rodzinnych przez biegłych psychologów, pedagogów (badanie OZSS) lub pracowników socjalnych (wywiad środowiskowy kuratora), aby ocenić warunki życiowe dziecka, jego relacje z rodzicami oraz wpływ, jaki zmiana ustaleń miałaby na jego dobro.
Powiązane artykuły
12 spraw, o których warto pamiętać przed badaniem OZSS
Zastrzeżenia do opinii OZSS: Skuteczne sposoby podważenia
Badanie OZSS -> jakie są metody badawcze? O czym pamiętać?
Jak przygotować dziecko do badań OZSS? - krok po kroku
5. Rozprawa sądowa
Proces może wymagać przeprowadzenia jednej lub więcej rozpraw, podczas których obie strony będą miały możliwość przedstawienia swoich argumentów, dowodów i świadków. Ojciec powinien być przygotowany na to, że proces może być emocjonalnie i czasowo wymagający.
6. Decyzja sądu
Ostateczna decyzja o zmianie ustaleń dotyczących opieki nad dzieckiem zostanie podjęta przez sąd na podstawie zgromadzonych dowodów i zgodnie z przepisami prawa, które kierują się przede wszystkim dobrem dziecka.
7. Ewentualne odwołanie
Jeśli ojciec lub matka nie zgadzają się z decyzją sądu, mają prawo złożyć apelację. Warto jednak pamiętać, że odwołanie wymaga solidnych podstaw prawnych i kolejnych dowodów na poparcie swojego stanowiska.
Podsumowanie
Współczesne przemiany społeczne zmuszają do zastanowienia się nad pytaniem: kiedy ojciec może odebrać dziecko matce? Trend ten jest widoczny zwłaszcza w kontekście rosnącego zaangażowania ojców w opiekę nad dziećmi, co kształtuje nowe podejście do praw rodzicielskich po rozwodzie. Kiedy ojciec może odebrać dziecko matce? Odpowiedź na to pytanie jest złożona i zależy od wielu czynników, takich jak stabilność emocjonalna i finansowa ojca, jego zaangażowanie w życie dziecka oraz ewentualne zagrożenia dla dobra dziecka ze strony matki.
Proces, w którym ojciec może starać się odebrać dziecko matce, wymaga odpowiedniego przygotowania prawnego i dowodowego. Aby ojciec mógł odebrać dziecko matce, musi przekonać sąd, że taka decyzja będzie w najlepszym interesie dziecka. To obejmuje udowodnienie, że środowisko u matki nie jest odpowiednie, lub że ojciec ma lepsze warunki do zapewnienia dziecku stabilnego rozwoju.
Gdy ojciec rozważa kwestię, by odebrać dziecko matce, kluczowe jest skupienie na gromadzeniu dowodów i świadectw, które mogą przemawiać na jego korzyść. Sąd rozpatrując, komu powierzyć władzę rodzicielską, bierze pod uwagę wszystkie aspekty życia dziecka.