Półka ze starymi ksiegami

Alimenty - wszystko co musisz wiedzieć

(aktualizacja)

Witaj! Masz pytania odnośnie alimentów? Nie wiesz jak złożyć pozew o alimenty, albo zastanawiasz się, czym właściwie one są? Tego dowiesz się w naszym artykule, zapraszam!

Co musisz wiedzieć?

Czym jest pozew o alimenty?

Pozew o alimenty jest to formalny wniosek złożony do sądu w celu uzyskania wsparcia finansowego od drugiej strony (zazwyczaj jednego z rodziców) na rzecz osoby uprawnionej, na przykład dziecka, byłego małżonka lub innego zależnego członka rodziny.

Korzyści z pozwu o alimenty

Jakie są korzyści wynikające ze złożenia pozwu o alimenty?

1. Zapewnienie wsparcia finansowego -> Pozywając drugą stronę o alimenty, można uzyskać regularne płatności lub wsparcie finansowe, które pomogą w pokryciu kosztów życia, jak mieszkanie, żywność, odzież, opłaty za opiekę zdrowotną, edukację itp.

2. Ochrona praw dziecka -> Pozywając o alimenty w imieniu dziecka, można zabezpieczyć jego prawo do odpowiedniego wsparcia finansowego od rodzica, który może być nieobecny lub niechętny do dobrowolnego płacenia alimentów.

3. Ustalenie obowiązków finansowych -> Wniesienie pozwu o alimenty pozwala na oficjalne ustalenie obowiązku finansowego drugiej strony wobec osoby uprawnionej, co może pomóc uniknąć sporów i niejasności w przyszłości.

4. Zabezpieczenie przyszłości -> Alimenty mogą zapewnić stabilność finansową dla osoby uprawnionej, co pozwala jej skupić się na edukacji, szkoleniach zawodowych i innych inwestycjach w przyszłość.

5. Wyegzekwowanie płatności -> Po uzyskaniu wyroku sądowego nakazującego płacenie alimentów, można wykorzystać systemy egzekucji sądowej, aby upewnić się, że druga strona rzeczywiście spełnia swoje zobowiązania finansowe.

6. Pokrycie kosztów opieki medycznej -> Alimenty mogą pomóc w pokryciu kosztów leczenia i opieki medycznej, zwłaszcza w przypadku dzieci, którzy mogą potrzebować specjalistycznej opieki zdrowotnej.

Co musi zawierać pozew o alimenty na dziecko?

1. Data i miejsce jego sporządzenia;

2. Nazwę Sądu, Wydziału oraz adres, gdzie się on znajduje;

3. Oznaczenie stron postępowania –> osoby uprawnionej do otrzymywania alimentów (jeżeli jest małoletnia, należy wskazać jej przedstawiciela ustawowego – rodzica bądź opiekuna prawnego) tzw. powód/powódka, reprezentanta dziecka - osoby, która wnioskuje o alimenty oraz osoby zobowiązanej do uiszczania alimentów na dziecko tzw. pozwany/pozwana;

4. Wartość przedmiotu sporu; -> odnosi się do kwoty lub innego mierzalnego kryterium, które stanowi podstawę do rozstrzygnięcia

5. Wniosek o zasądzenie alimentów;

6. Oświadczenie mówiące o podjętych próbach uzyskania alimentów od pozwanego;

7. Podpis powódki/powoda;

8. Załączniki -> skrócony odpis aktu urodzenia dziecka, różnego rodzaju rachunki np. za prąd, lekarza, czy zajęcia dodatkowe dziecka

SPRAWDŹ ARTYKUŁ -> "Jak napisać pozew o alimenty na dzieci?"

Co musi zawierać pozew o alimenty na siebie?

Kobieta wypełniająca dokumenty

1. Data i miejsce jego sporządzenia;

2. Nazwę Sądu, Wydziału oraz adres, gdzie się on znajduje;

3. Oznaczenie stron postępowania –> powód/powódka (osoba składająca pozew o rozwód) imię nazwisko oraz aktualny adres zamieszkania oraz osoby zobowiązanej do uiszczania alimentów na dziecko tzw. pozwany/pozwana (imię i nazwisko oraz aktualny adres zamieszkania);

4. Wartość przedmiotu sporu -> odnosi się do kwoty lub innego mierzalnego kryterium, które stanowi podstawę do rozstrzygnięcia;

5. Wniosek o zasądzenie alimentów;

6. Oświadczenie mówiące o podjętych próbach uzyskania alimentów od pozwanego;

7. Podpis powódki/powoda;

8. Załączniki -> wyrok rozwodowy, różnego rodzaju rachunki (np. za prąd, lekarza) za przeciętne wydatki miesięczne, wykaz dochodów powoda.

SPRAWDŹ ARTYKUŁ -> "Jak napisać pozew o alimenty na siebie?"


Jak obliczyć wartość przedmiotu sporu?

Najważniejsze jest, aby pamiętać o tym, że WPS (wartość przedmiotu sporu) liczona jest w złotówkach, więc jeśli podana kwota jest w innej walucie — należy zmienić ją na złotówki oraz o tym, że musimy zaokrąglić kwotę, np. jeśli wynosi ona 12.334,23 zł — musimy stworzyć z niej 12.335 zł. Żeby obliczyć wartość przedmiotu sporu, należy określić kwotę alimentów, jakiej żądamy miesięcznie, a następnie pomnożyć ją przez 12 miesięcy.

Przykład: Jeśli naszym celem jest otrzymywanie 600 złotych miesięcznie, wartość przedmiotu sporu będzie wynosiła 7200 złotych.

Kto może złożyć pozew o alimenty?

Zazwyczaj o alimenty ubiegają się rodzice będący w trakcie sprawy rozwodowej lub po niej w momencie, gdy dziecko/dzieci obu stron są pod ich opieką. Pozew o alimenty składa rodzic faktycznie sprawujący władzę rodzicielską w szczególności, gdy druga strona nie czuje się zobowiązana ich płacenia. Jednakże o alimenty ubiegać się mogą również dzieci i wnuki względem rodziców i dziadków, w dalszej kolejności rodzice i dziadkowie względem dzieci i wnuków.

Ile kosztuje złożenie wniosku alimentacyjnego?

Według art.96 ust.1 pkt 2 Ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych:

1. Nie mają obowiązku uiszczenia kosztów sądowych

2) strona dochodząca roszczeń alimentacyjnych oraz strona pozwana w sprawie o obniżenie alimentów;

Ile trwa sprawa o alimenty?

Po złożeniu pisma do sądu musimy poczekać mniej więcej od 2-3 miesięcy do pierwszej rozprawy. Sam czas trwania rozpraw nie jest jednoznaczny, gdyż jest on zależny od wielu czynników takich jak: dowody, a jeśli trzeba to nawet świadkowie. Warto pamiętać, że przy odpowiedniej współpracy czas może się znacznie skrócić.

Czy pozew o alimenty można wysłać pocztą?

Odpowiedź brzmi TAK. Pozew o alimenty możemy złożyć osobiście jak i pocztą. Zgodnie z art. 165 § 2 KPC

  Oddanie pisma procesowego w polskiej placówce operatora świadczącego pocztowe usługi powszechne na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej albo w zagranicznej placówce pocztowej operatora świadczącego pocztowe usługi powszechne na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej jest równoznaczne z wniesieniem tego pisma do sądu.

Czy musi być to list polecony? Odpowiedź brzmi NIE, aczkolwiek jeśli będzie to list polecony nadawca może uniknąć wszelkich niepowodzeń w wysłaniu go oraz to, że dochował terminu przewidzianego do dokonania określonej czynności procesowe. Należy upewnić się jednak, że podajemy odpowiedni adres Sądu, aby uniknąć nieporozumień.

Kiedy możemy starać się o alimenty?

Jeśli chodzi o alimenty na dzieci — oo alimenty można starać się od razu po urodzeniu dziecka, a nawet w trakcie trwania ciąży jako postępowanie zabezpieczające. W przypadku alimentów na dziecko chodzi nam o zaspokojenie najpotrzebniejszych potrzeb dziecka, czy umożliwienie dziecku życia na podobnym poziomie co rodzice.

Jeśli chodzi o alimenty na siebie — w przypadku, gdy jesteś w słabej sytuacji finansowej -> możesz starać się o alimenty. Pamiętaj jednak, że twoja sytuacja nigdy nie będzie na tym samym poziomie, co twojego eksmałżonka. Sąd może zobowiązać twojego byłego partnera do zaspokojenia niezbędnych do życia dla ciebie potrzeb.

Kiedy Sąd oddali wniosek o alimenty?

Sąd oddali wniosek o alimenty w momencie, gdy powód/powódka nie udowodni zasadności roszczenia. Ważne jest, aby do pozwu dołączyć dowody.

Jaki Sąd jest właściwy?

Właściwym Sądem będzie Sąd Rejonowy Wydział (Rodzinny i Nieletnich). Jeśli chodzi o właściwe miejsce — będzie to miejsce zamieszkania strony pozwanej. Powódka/powód może wybrać miejsce Sądu.

Czy mogę cofnąć wniosek o alimenty?

Tak! Należy w tym przypadku złożyć wniosek o "cofnięcie pozwu". W takim piśmie powinna zostać zawarta informacja na temat tego, czy odwołujemy wniosek częściowo, czy całkowicie.

Co dalej?

Po złożeniu wniosku o alimenty Sąd wyznaczy poszczególne kroki. Jeśli wniosek został napisany prawidłowo — Sąd wyznaczy termin pierwszej rozprawy. Jeśli natomiast czegoś w naszym wniosku zabrakło — Sąd wyznaczy termin, w którym będziemy musieli uzupełnić braki, lub poprawić błędy.

Kalkulator alimentów 2024

Nowy kalkulator alimentów 2024

Kalkulator ten umożliwia oszacowanie odpowiedniej kwoty alimentów na podstawie określonych parametrów, co może przyczynić się do uproszczenia i uczciwości procesu ustalania wsparcia finansowego dla dziecka.

Czym jest kalkulator alimentów?

Kalkulator alimentów oblicza miesięczną kwotę, jaką wydajesz na dziecko. Taki wynik możesz później przedstawić w Sądzie jako dowód, jeśli tylko przedstawisz rachunki na potwierdzenie swoich wydatków. Jest on także ułatwieniem, aby zebrać potrzebne dokumenty na poparcie roszczeń alimentacyjnych. Uświadamia on, jaki jest rzeczywisty koszt utrzymania dziecka.

Jak działa?

Podając różne koszty, które wydajesz na dziecko (np. wyżywienie, prąd itp.) - kalkulator oszacuje, jaka kwota alimentów jest Ci potrzebna, aby zaspokoić niezbędne do życia potrzeby dziecka.

Podsumowanie

Podsumowując, artykuł mówi nam o tym, jakie są korzyści ze złożenia pozwu o alimenty, kiedy możemy starać się o alimenty, czy jaki Sąd jest właściwy. Wiesz już, do czego służy kalkulator alimentacyjny i jak z niego korzystać. Zachęcam do przeczytania innych artykułów, aby zrozumieć cały proces i się do niego właściwie przygotować.

Masz pytania?

Coś wydało Ci się niezrozumiałe? Masz więcej pytań dotyczących alimentów? Nie rozumiesz zagadnienia we wzorze pozwu? Napisz do nas, a uzyskasz profesjonalną pomoc i odpowiedź na wszelkie pytania.

Formularz kontaktowy


Potrzebujesz wsparcia w sprawach rodzinnych? Skontaktuj się ze mną, a podpowiem możliwe rozwiązania prawne

Kobieta z sową


Jestem prawnikiem i mediatorem, który pomaga rodzinom w kwestiach prawnych z sercem, z profesjonalizmem i wysoką skutecznością.

Ada Rudzińska

Powiązane artykuły

Kalkulator alimentacyjny

Kalkulator podwyższenia alimentów 2024: Wydruk PDF

alimenty na dziecko do kiedy

Alimenty na dziecko - do kiedy należy płacić? 💰👨‍👩‍👧

Alimenty na dziecko ile

Alimenty na dzieci, na żonę, na rodziców w świetle prawa

Alimenty na żonę po rozwodzie

Alimenty na żonę po rozwodzie. Podstawowe informacje

Półka ze starymi ksiegami

Alimenty - wszystkie niezbędne informacje na ten temat

Wniosek o zabezpieczenie alimentów

Wniosek o zabezpieczenie alimentów - co warto wiedzieć?

Kalkulator alimentacyjny

Miesięczne koszty utrzymania dziecka: Wzór i Przykłady

kalkulator alimentow na dziecko

Przykładowe koszty utrzymania dziecka: Jak obliczyć alimenty?

dożywotnie alimenty na żonę

Dożywotnie alimenty na żonę - Kiedy można uzyskać?

Jak wyegzekwować alimenty od niepracującego ojca

Gdy rodzic nie płaci alimentów: Prawa i obowiązki rodzica

Kalkulator alimentów

Kalkulator alimentów 2024 i wzór pozwu o alimenty do edycji!

Jakie alimenty przy zarobkach 5000 zł

Jakie alimenty przy zarobkach 5000 zł? Ile zasądzi sąd?

Sowa w okularach czytająca książkę

Jak ubiegać się o alimenty? Wzory pozwów i praktyczne porady

Banknoty leżące na stole

Tymczasowe alimenty - postępowanie zabezpieczające

Alimenty 2024 bez prawnika

Alimenty bez prawnika: Co mówić na rozprawie sądowej?

Miesięczne koszty utrzymania dziecka WZÓR

Wysokość alimentów - Przykładowe koszty utrzymania dziecka

Alimenty na dziecko ile

Alimenty na dzieci - jak uzyskać alimenty, jakiej wysokości?

Najczęściej zadawane pytania

Ile trwa obowiązek alimentacyjny?

Obowiązek alimentacyjny na rzecz dziecka trwa do momentu, gdy dziecko osiągnie pełną samodzielność finansową, co niekoniecznie oznacza ukończenie 18 lat. Może on trwać dłużej, jeśli dziecko kontynuuje naukę lub nie jest w stanie się samodzielnie utrzymać z powodu stanu zdrowia.



Czy można zrezygnować z alimentów?

Tak, osoba uprawniona do alimentów może zrezygnować z ich pobierania, ale taka decyzja powinna być bardzo dobrze przemyślana. W przypadku alimentów na rzecz dziecka rodzic nie może zrezygnować z alimentów bez zgody sądu, ponieważ obowiązek alimentacyjny ma na celu ochronę interesów dziecka.

Czy alimenty można ustalić w walucie obcej?

Zasadniczo alimenty są ustalane w polskich złotych, ale w niektórych sytuacjach, jeśli strony mają uzasadniony interes, mogą umówić się na płatności w walucie obcej, np. gdy jedna ze stron mieszka za granicą.

Czy alimenty mogą być przyznane w przypadku opieki naprzemiennej?

Tak, w przypadku opieki naprzemiennej alimenty mogą być przyznane, zwłaszcza jeśli koszty utrzymania dziecka nie są równomiernie podzielone między rodziców. Sąd może zdecydować o obowiązku alimentacyjnym jednego z rodziców na rzecz drugiego, mimo dzielenia się opieką.

Cześć! Chcemy, żeby korzystanie z naszej strony było dla Ciebie jak najwygodniejsze. Dlatego używamy ciasteczek (czyli plików cookie). Są to małe pliki, które pomagają naszej stronie działać lepiej.

Niektóre ciasteczka są niezbędne - bez nich strona po prostu by nie działała. Te zawsze będą aktywne.

Używamy też innych ciasteczek, które pomagają nam zrozumieć, jak korzystasz z naszej strony. Dzięki nim możemy ją ciągle ulepszać. Te ciasteczka włączymy tylko jeśli się na to zgodzisz.

Oczywiście, w każdej chwili możesz zmienić zdanie i wyłączyć te dodatkowe ciasteczka. Wybór należy do Ciebie!