Wiele osób zastanawia się, czy rozwód powoduje zaburzenia emocjonalne u dziecka?. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ każdy przypadek jest inny, ale istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na rozwój dziecka w wyniku rozwodu.
Z czym boryka się dziecko po rozwodzie rodziców?
Stres
Pierwszym czynnikiem, który może mieć wpływ na dziecko w przypadku rozwodu, jest stres emocjonalny. Rozpad małżeństwa to czas pełen napięć, konfliktów i niepewności. Dzieci często odczuwają te emocje i mogą mieć trudności w radzeniu sobie z nimi. Stres może wpływać na zachowanie dziecka, powodując problemy emocjonalne, takie jak złość, smutek, niepokój czy trudności w koncentracji. W takiej sytuacji należy dać dziecku jak największe wsparcie emocjonalne.
Zmiana
Zmiana w ogólnym tego słowa znaczeniu wywołuje w człowieku niepewność, jako iż nie wiemy co dalej się wydarzy. Dziecko musi być w takim momencie przygotowane na np. zmianę otoczenia, wybór rodzica z którym chce mieszkać, zmianą szkoły, utratą dotychczasowych przyjaciół, a co za tym idzie - mogą wystąpić problemy z koncentracją w szkole, czy adaptacją z nowym otoczeniem. Należy zapewnić dziecko, że ma czas na przystosowanie się do nowego życia.
Relacje między rodzicami
Jeśli rodzice utrzymują pozytywne relacje między sobą po rozwodzie, starają się współpracować i walczyć o dobro dziecka - pociecha ma więcej szansy na przejście tego ciężkiego czasu pozytywnie. Jeśli zaś rodzice będą się kłócić (szczególnie przy potomku) i obwiniać - dziecko straci chęć spędzania czasu z obojgiem rodziców i może poczuć się zmuszone do brania udziału w kłótniach, aby je zakończyć.
Zaburzenia emocjonalne u dzieci po rozwodzie
Zaburzenia emocjonalne u dzieci po rozwodzie mogą znacząco wpływać na ich codzienne funkcjonowanie. Rozwód rodziców jest jednym z najbardziej stresujących wydarzeń, które mogą wpłynąć na życie dziecka. Jego wpływ na emocjonalny rozwój dzieci jest głęboki i może prowadzić do różnych zaburzeń emocjonalnych. Dzieci, będące świadkami rozpadu małżeństwa, mogą doświadczać szeregu negatywnych emocji, które bez odpowiedniej interwencji mogą przerodzić się w długotrwałe problemy psychologiczne związane z zaburzeniami emocjonalnymi.
Lęk i depresja
Jednym z najczęstszych zaburzeń emocjonalnych u dzieci po rozwodzie jest lęk. Może on przybierać różne formy, od lęku separacyjnego, przez strach przed porzuceniem, po obawy związane z przyszłością. Depresja jest innym potencjalnym skutkiem, manifestującym się smutkiem, brakiem zainteresowania dawnymi przyjemnościami, zmianami w apetycie lub snie, wszystkie te objawy mogą być rozpatrywane jako zaburzenia emocjonalne u dzieci po rozwodzie.
Zaburzenia zachowania
Zaburzenia zachowania mogą również wystąpić jako reakcja na stresujące zmiany w życiu rodzinnym. Dzieci mogą stać się agresywne, wykazywać opór wobec autorytetów lub wycofać się społecznie. Te problemy często są sygnałem, że dziecko nie radzi sobie z emocjami, które towarzyszą rozstaniu rodziców, co jest kategoryzowane jako zaburzenia emocjonalne u dzieci po rozwodzie.
Problemy z samoregulacją
Dzieci, które przeżywają rozwód rodziców, mogą mieć trudności z kontrolowaniem swoich emocji i zachowań. Mogą pojawiać się nagłe wybuchy gniewu, płacz, a także problemy z koncentracją i uczeniem się. Trudności w samoregulacji mogą utrudniać funkcjonowanie w szkole i w relacjach rówieśniczych i są częścią zaburzeń emocjonalnych u dzieci po rozwodzie.
Zmniejszone poczucie własnej wartości
Poczucie własnej wartości dziecka może być poważnie naruszone w wyniku konfliktów i napięć związanych z rozwodem rodziców. Dzieci mogą czuć się winne lub wierzyć, że są przyczyną rozstania rodziców, co znacząco wpływa na ich samopoczucie i obraz siebie, a to także jest formą zaburzeń emocjonalnych.
Jak można dziecko wesprzeć?
1. Zachęć je do rozmowy -> Wysłuchaj uważnie dziecko, pokaż zrozumienie i tłumacz, że jego uczucia są ważne i normalne. Pomóż mu nazwać i rozpoznać swoje emocje.
2. Zachowanie neutralności -> Staraj się nie angażować dziecka w konflikt między rodzicami. Unikaj rozmów na temat rozwodu, które mogą wywoływać poczucie winy lub napięcie. Dziecko powinno być chronione przed udziałem w sprawach rozwodowych.
3. Zajęcia pozwalające na wyrażanie emocji -> rysowanie, pisanie dziennika, słuchanie muzyki, taniec, śpiew, sport- te sposoby mogą pomóc dziecku na wyrażanie emocji, a przy okazji pomogą mu zapomnieć o problemach codziennego życia.
4. Zachowanie kontaktu z drugim rodzicem -> Jeśli to możliwe, zachęcaj dziecko do utrzymywania kontaktu i relacji z drugim rodzicem. Dziecko powinno czuć, że ma prawo do relacji z oboma rodzicami i że miłość i troska nadal istnieją bez względu na to, czy Ty i twój partner mieszkacie razem.
5. Zajęcia terapeutyczne -> Rozważ skorzystanie z pomocy terapeutycznej dla dziecka. Terapia może pomóc dziecku zrozumieć i radzić sobie z jego emocjami.
6. Szukaj pomocy w najbliższych -> Zachęć dziecko do rozmowy z bliskimi osobami, takimi jak inni krewni czy przyjaciele. Może się mniej wstydzić i być bardziej otwartym, a co za tym idzie - może powiedzieć więcej o swoich uczuciach
7. Rutyna -> Staraj się utrzymać jak najwięcej stabilności i rutyny w życiu dziecka. Przewidywalne harmonogramy, regularne posiłki, sen i czas na zabawę mogą pomóc dziecku czuć się bezpieczniej i bardziej pewnie.
Czy wszystko musi być czarno-białe?
Oczywiście, że nie! Czasami rozwód rodziców może wywołąć pozytywne skutki. W niektórych przypadkach rozwód może oznaczać uwolnienie się od toksycznego środowiska i stworzenie zdrowszego i szczęśliwszego otoczenia dla dziecka. W przypadkach, gdy małżeństwo było pełne konfliktów i napięć, rozwód może być lepszym rozwiązaniem dla wszystkich zaangażowanych stron.
Niektóre dzieci mogły też mieć problemy w szkole z uwagi na często okrutne zachowania w otoczeniu rówieśników i często zmiana szkoły okazuje się dobrym rozwiązaniem. Jest to jednak kwestia osobnicza dla danego dziecka i warto skonsultować się w tej kwestii z psychologiem dziecięcym.
Masz pytania?
Coś wydało Ci się niezrozumiałe? Masz więcej pytań? Chcesz lepiej rozumieć uczucia swojego dziecka? Napisz do nas, a uzyskasz profesjonalną pomoc i odpowiedź na wszelkie pytania.
Podsumowanie
Rozwód rodziców jest dla większości dzieci trudnym doświadczeniem. Nawet jeśli w danej rodzinie jest kilkoro dzieci, każde może zareagować na tą sytuację inaczej. Jest to proces złożony, zależny od wielu okoliczności, tak od powodów rozwodu rodziców, sposobu, w jaki rodzice o nim rozmawiają, ale i od indywidualnego charakteru dziecka. Kluczowe jest zapewnienie dziecku wsparcia emocjonalnego, stabilności i bezpieczeństwa, zwłaszcza w sytuacji pojawienia się u dziecka chwiejności i zaburzeń emocjonalnych.
Jak przebiega badanie OZSS dziecka? Czego można się spodziewać?
Wysokość alimentów - Przykładowe koszty utrzymania dziecka
📝 Wniosek o zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem - wzór i wskazówki 👨👧👦
"Babciowe" i program "Aktywny Rodzic" - wsparcie dla rodzin
📝 Wniosek o ustalenie kontaktów z dzieckiem - wzór i najważniejsze informacje 👨👩👧👦
Miesięczne koszty utrzymania dziecka: Wzór i Przykłady
Wniosek o "babciowe" 2024: Jakie warunki należy spełnić?
Czy rozwód wpływa na zachowanie rodzica względem dziecka?
Rozwód i dziecko - Twoje prawa i obowiązki! Cz. I - ALIMENTY
Rozwód i dziecko - Cz. III - MIEJSCE STAŁEGO POBYTU DZIECKA
Czy dzieci powinny decydować o rozwodzie rodziców?
Bycie samotnym rodzicem - Jak poradzić sobie w tej sytuacji?
Babciowe 2024 - Umowa uaktywniająca z babcią lub nianią
Rozwód i dziecko - Cz. II - WŁADZA RODZICIELSKA
Opieka nad dzieckiem po rozwodzie: Kluczowe informacje
Alimenty na dzieci - jak uzyskać alimenty, jakiej wysokości?
Rozwód a dzieci - Jak zmniejszyć negatywne skutki rozwodu?
Odpowiedź na wniosek o uregulowanie kontaktów z dzieckiem
Jak rozmawiać z dzieckiem o rozwodzie - co możesz zrobić?
Utrudnianie kontaktów z dzieckiem po rozwodzie - co robić?
Odebranie praw rodzicielskich: Jakie są podstawy prawne?
Najczęściej zadawane pytania
W jakim wieku dziecko najbardziej przeżywa rozwód?
Najbardziej rozwód przeżywają dzieci między 7 rokiem życia, a 16.
Jak rozwieść się nie krzywdząc dzieci?
Najlepszym rozwiązaniem jest rozmowa z dzieckiem. Wytłumacz mu wszystko, zapytaj o jego obawy i zapewnij wsparcie.