Zacznijmy od tego, że rozwód jest bardzo wyczerpującym psychicznie wydarzeniem, które zdecydowanie będzie miało wpływ na zachowanie, samopoczucie, a czasami nawet przyszłość waszej pociechy. Nasuwa się więc pytanie - Jak przygotować dziecko do rozwodu? W tym artykule dowiesz się, co możesz zrobić dla swojego potomka, aby jak najlepiej zniósł tę ciężką sytuację
Bądź szczery i otwarty
Kluczem do sukcesu każdej relacji jest szczerość. Przede wszystkim, ważne jest, abyś był szczery. Postaraj się wytłumaczyć, dlaczego podjęliście z partnerem taką decyzję, co ona zmienia w życiu waszej rodziny, dlaczego tak będzie dla was wszystkich lepiej.
Oczywiście na sposób tłumaczenia takiej sytuacji ma wpływ wiek dziecka. Jeżeli twoje dziecko jest w przedziale wiekowym 7-11 lat sprawa może być nieco bardziej skomplikowana, ale spokojna głowa. Jest to moment, w którym dziecko myśli bardziej logicznie, potrafi klasyfikować rzeczy i rozumieją zależności między nimi.
Postaraj się wyjaśnić wszystko prostym, ale dosadnym językiem. Jeśli dziecko ma powyżej 12 lat możesz mówić wszystko bez owijania w bawełnę. Oczywiście nie chodzi tutaj o powiedzenie "Ja i tata/mama się rozwodzimy, tak będzie lepiej" i zakończenie tematu. Wyjaśnienie sytuacji nieco bardziej szczegółowo wciąż jest ważne, aczkolwiek nie musisz już podawać jakichś przykładów dla lepszego zrozumienia. Niemniej jednak każdy rodzic wie co jest najlepsze dla jego dziecka.
Słuchaj swojego dziecka
Podczas rozwodu dziecko może mieć wiele pytań i obaw. Ważne jest, abyś wysłuchał swojego dziecka i odpowiedział na jego pytania. Pamiętaj, że twoje dziecko może czuć się zdezorientowane i zmartwione, dlatego bądź cierpliwy i wyrozumiały. Jest to dla niego tak samo stresująca sytuacja jak dla Ciebie.
Dzieci potrzebują poczucia zrozumienia. Dobrym pomysłem byłaby spokojna rozmowa z obojgiem rodziców. Jeśli Ty i twój partner nie jesteście w napiętej sytuacji podczas rozwodu i nie łączą was żadne negatywne emocje, możecie oboje usiąść przy herbacie czy kawie wraz z dzieckiem, i wyjaśnić mu co tak właściwie się dzieje, prosząc go przy tym, aby zadawał wam pytania jeśli tego potrzebuję.
Pytania mogą dotyczyć waszego nowego życia rodzinnego, dlaczego podejmujecie taką decyzję i czy będzie to miało wpływ na waszą miłość do niego. Bardzo ważne jest, abyście odpowiadali szczerze, a jeśli niektóre pytania będą zbyt prywatne, nieodpowiednie dla wieku dziecka, lub po prostu chcielibyście zachować to dla siebie - zawsze możecie powiedzieć, że wolelibyście nie poruszać tego tematu.
Nieważne czy rozmowa odbędzie się z partnerem czy nie - słuchaj tego co chcę przekazać twoje dziecko.
Zachęcaj dziecko do wyrażania emocji
Jeśli twoje dziecko wciąż będzie w młodym wieku, ta cała sytuacja będzie dla niego zapewne niezrozumiała. Ciężko będzie mu wyjaśnić, o co chodzi, dlaczego tego wszystkiego nie rozumie. Pomóc może:
- Rysowanie, podczas którego dziecko narysuje swoje emocje. Możecie udać się z nim do psychologa, który w przyjemny i spokojny sposób bardziej rozjaśni Wam - rodzicom o co chodzi twojemu dziecku.
- Prowadzenie pamiętnika - Nieco starsze dzieci zapiszą swoje uczucia na kartce papieru, którą później będą mogły Ci pokazać, a Ty rozjaśnisz jego wątpliwości, lub po prostu zapewnisz emocjonalne wsparcie
- Rozmowa - Może się to wydawać logiczne, aczkolwiek podczas zwykłej rozmowy twój smyk wszystko Ci powie. Czasami wykrzyczy, wypłacze, ale poczuję ulgę. Emocji nie powinno się trzymać w sobie
- Muzyka - Muzyka jest też jednym ze sposobów wyrażania emocji. Dziecko może słuchać ulubionej muzyki lub grać na instrumencie, aby zrelaksować się i zająć swoje myśli.
- Bieganie i ćwiczenia fizyczne - Dla niektórych dzieci, ćwiczenia fizyczne, takie jak bieganie lub skakanie, mogą być sposobem na uwolnienie emocji i złagodzenie napięcia.
Przygotuj dziecko na zmiany
Rozwód może wprowadzić wiele zmian w życiu dziecka, np. zmianę miejsca zamieszkania, szkoły czy utratę kontaktu z jednym z rodziców. Przygotuj dziecko na te zmiany i wyjaśnij, jak będzie wyglądało jego życie po rozwodzie. Pamiętaj, że ważne jest, aby dziecko czuło się bezpieczne i stabilne w nowych warunkach. Jeśli Ty i twój partner utrzymujecie dobre stosunki, jeśli twój partner nie stanowi zagrożenia dla twojej pociechy - pozwól mu wybrać gdzie i z kim będzie czuł się bardziej komfortowo. Wyjaśnij mu, że nieważne gdzie będzie mieszkało/chodziło do szkoły, wciąż będzie otrzymywało odpowiednie wsparcie
Pozwól sobie pomóc
Nie zamykaj się na pomoc z zewnątrz. Żeby pomóc dziecku, najpierw sam musisz być psychicznie przygotowany na całą sytuację. Nie bój się prosić o pomoc, nie bój się pytać, ponieważ "Kto pyta, jest głupcem przez pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim do końca." Pomoc nie zawsze równa się wizyta u psychologa/terapeuty.
Jeśli boisz się otwierać przed nowymi ludźmi, możesz zapytać o pomoc rodzinę lub przyjaciół. Chodzi o zwykłe uczucie, że ktoś jest obok. Twoje dziecko może wstydzić się, rozmawiać o zaistniałej sytuacji z Tobą. Może bać się, że pogorszy sytuację, co oczywiście ani trochę nie jest prawdą i o czym musisz mu mówić. Jeśli będzie potrzebowało też wsparcia od kogoś innego, to dobrze jest, abyście wraz z dzieckiem mieli się do kogo udać.
Masz pytania?
Coś wydało Ci się niezrozumiałe? Masz więcej pytań? Zastanawiasz się jak jeszcze lepiej przygotować pociechę do rozwodu? Napisz do nas, a uzyskasz profesjonalną pomoc i odpowiedź na wszelkie pytania.
Podsumowanie
Podsumowując, przygotowanie dziecka do rozwodu to trudny i delikatny proces. Ważne jest, abyś był szczery, otwarty i wyrozumiały dla swojego dziecka. Zachęcaj je do wyrażania swoich emocji i pomagaj mu przygotować się na zmiany. Szukaj także wsparcia dla siebie i swojego dziecka, abyście mogli przejść przez to wszystko razem.
Powiązane artykuły
📝 Wniosek o zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem - wzór i wskazówki 👨👧👦
Czy rozwód wpływa na zachowanie rodzica względem dziecka?
Utrudnianie kontaktów z dzieckiem po rozwodzie - co robić?
Odpowiedź na wniosek o uregulowanie kontaktów z dzieckiem
Najczęściej zadawane pytania
W jakim wieku dziecko najlepiej znosi rozwód?
Nie ma konkretnego wieku w którym dziecko znosiło by rozwód dobrze, aczkolwiek na pewno lepiej zrozumie jego cały przebieg na przełomie lat 14-18.
Co czuje dziecko podczas rozwodu?
Dziecko może czuć się zdezorientowane i zagubione, niezrozumienie przyczyn rozwodu i co to oznacza dla ich przyszłości. Rozwód rodziców może wywołać uczucie smutku u dziecka, zwłaszcza jeśli nie jest ono w stanie zrozumieć, dlaczego rodzice się rozstają. Dziecko może mieć poczucie winy, myśląc, że to jego wina, że rodzice się rozwodzą, nawet jeśli jest to zupełnie niezwiązane z ich działaniami. Rozwód może wywołać u dziecka poczucie braku kontroli nad swoim życiem i sytuacją rodzinna, co może prowadzić do frustracji i niepokoju. Dziecko może tęsknić za powrotem do normalności i stabilności, które miało wcześniej w swoim życiu rodzinnym.
Jak najlepiej podzielić opiekę nad dzieckiem po rozwodzie?
Najlepiej podzielić opiekę po połowie. Dziecko mieszka u obojga rodziców, oboje rodzice okazują mu zrozumienie, wsparcie i miłość. Zdecyduj wraz ze swoim partnerem jak ma wyglądać opieka nad dzieckiem w pokojowy sposób. Pamiętaj, że robisz to dla swoich pociech.
Kto ma większe prawa do dzieci?
Oboje macie równe prawa i obowiązki względem dzieci! Jeśli Twój partner/partnerka nigdy nie zrobił/a krzywdy ani Tobie ani dzieciom -> oboje powinniście zajmować się dziećmi i dbać o nie jak tylko najlepiej możecie.