Logicznym jest, że każde dziecko będzie przechodzić rozwód rodziców na swój własny sposób. Niektóre z nich mogą nie chcieć spędzać czasu z rodzicami, rozmawiać z nimi, czy prosić je o pomoc, ale co z rodzicami? Czy rozwód wpływa na zachowanie rodzica względem dziecka?
Jaka jest odpowiedź?
Każdy rodzic będzie przechodził to na swój sposób, aczkolwiek rozwód ma wpływ na zachowanie matki/ojca względem swojej pociechy. Może być on zarówno pozytywny jak i negatywny. Podamy więc kilka przykładów na oba scenariusze.
Negatywny wpływ
Oddalenie się od dziecka
Jeśli pomyślisz sobie teraz o słowie "rozwód", co przychodzi Ci do głowy? Mnie przychodzi ciężka praca i brak czasu dla siebie i ludzi dookoła. Podczas składania pozwu rozwodowego, rozpraw sądowych i nieprzyjemnych rozmów z partnerem, musisz na chwilę zapomnieć o otaczającym Cię świecie i skupić się na tych danych kwestiach, a co za tym idzie nie masz czasu dla dziecka, które może czuć się osamotnione.
Złość
Na świecie jest niewiele osób, które potrafią trzymać nerwy na wodzy. Jeśli po ciężkim dniu w pracy wracasz do domu, a tam czeka na ciebie twój partner/partnerka z kolejnymi powodami do kłótni i stanowczą decyzją o rozwodzie - musisz odreagować swój stres i napięcie. Często jednak ludzie dają upust swoim negatywnym emocjom na dzieciach. Nie panują nad sobą i krzyczą, czy karcą bez powodu, a później dopadają ich wyrzuty sumienia.
Niska jakość komunikacji
Rozwód może wpływać na jakość komunikacji między rodzicem a dzieckiem. Jeśli rodzic czuje się zraniony lub zły na byłego partnera, może mieć problem i brak chęci do rozmów z dzieckiem. Może to prowadzić do trudności w wyrażaniu miłości, wsparcia i zrozumienia wobec dziecka, a także do problemów z efektywną komunikacją i rozwiązywaniem konfliktów, kiedy dziecko będzie potrzebować rozmowy z rodzicem.
Nadmierna kontrola lub obojętność
Niektórzy rodzice po rozwodzie mogą przejść na skrajności w swoim zachowaniu wobec dziecka. Mogą być nadmiernie kontrolujący, sprawdzając każdy ruch dziecka, bywać nadopiekuńczy lub wyrażać zbyt wiele lęku i obaw. Z drugiej strony, inni rodzice mogą być obojętni lub niezaangażowani emocjonalnie w życie dziecka, co może prowadzić do poczucia odrzucenia lub zaniedbania.
Pozytywny wpływ
Zwiększona samoświadomość emocjonalna
Proces rozwodowy często zmusza rodzica do zgłębiania swoich własnych emocji i pracy nad sobą. Dzięki temu rodzic może stać się bardziej świadomy swoich emocji i ich wpływu na relacje z dzieckiem. Ta większa samoświadomość może prowadzić do bardziej empatycznego i troskliwego podejścia wobec dziecka.
Koncentracja na potrzebach dziecka
Nie zawsze rodzic musi zapominać o dziecku. Po rozwodzie rodzic często musi dostosować się do nowej rzeczywistości i skupić na potrzebach dziecka. Może to prowadzić do większej czułości, uwagi i zaangażowania w relację rodzic-dziecko. Rodzic może być bardziej skłonny słuchać i reagować na potrzeby dziecka oraz dawać mu więcej wsparcia i zrozumienia.
Zdolność do budowania zdrowych relacji
Po nieudanej relacji z partnerem, rodzic może przeanalizować swoje błędy jak i ogólne błędy relacji, a co za tym idzie - nie popełniać ich w relacji z dzieckiem. Rodzic może uczyć jak rozmawiać z dzieckiem, radzić sobie z konfliktami i rozwiązywać problemy, co może przekładać się na zdolność do tworzenia pozytywnych i trwałych więzi z dzieckiem.
Jakość czasu spędzanego razem
Rodzic po rozwodzie może bardziej świadomie doceniać czas spędzany z dzieckiem. Starając się zrekompensować brak codziennego wspólnego bycia w rodzinie, rodzic może bardziej angażować się w aktywności, rozmowy i wspólne doświadczenia z dzieckiem, a co za tym idzie - może polepszyć się ich relacja.
Czy automatycznie staję się złym rodzicem?
Drogi rodzicu! Pamiętaj, że każdy jest tylko człowiekiem i to, że popełniasz błędy jest w zupełności normalne. Najważniejsze jest to, aby mieć chęć do zmian
Jak sobie z tym poradzić (negatywny wpływ) ?
Najważniejszy aspekt to zdać sobie sprawę z problemu. Możesz skonsultować się z terapeutą i wyjaśnić mu swoje zachowanie. Porozmawiaj z dzieckiem. Ono powie Ci co czuję i powie co dokładnie go/ją rani.
Masz pytania?
Coś wydało Ci się niezrozumiałe? Masz więcej pytań? Nie chcesz negatywnie wpływać na swoje dziecko? Napisz do nas, a uzyskasz profesjonalną pomoc i odpowiedź na wszelkie pytania.
Podsumowanie
Rozwód ma wpływ na zachowanie rodzica względem dziecka. Najważniejszym jest, aby starał się być wyrozumiały nawet jeśli sam nie wie co zrobić z własnymi emocjami. Musimy pamiętać, że dzieci są w tej kwestii niewinne i nie mamy prawa zrzucać ciężaru obowiązków na jego barki.
Najczęściej zadawane pytania
Czy rozwód zawsze negatywnie wpływa na relację rodzica z dzieckiem?
Nie, wpływ rozwodu może być zarówno negatywny jak i pozytywny. Wszystko zależy od tego, jak rodzic radzi sobie z sytuacją i jak świadomie podchodzi do relacji z dzieckiem.
Jakie są najczęstsze negatywne zachowania rodziców w trakcie rozwodu?
Do najczęstszych należą:
- Oddalenie się od dziecka z powodu braku czasu
- Wyładowywanie złości i frustracji na dziecku
- Problemy z komunikacją
- Nadmierna kontrola lub przeciwnie - obojętność
Jak rozwód może pozytywnie wpłynąć na rodzica?
Rozwód może:
- Zwiększyć samoświadomość emocjonalną rodzica
- Wzmocnić koncentrację na potrzebach dziecka
- Poprawić jakość wspólnie spędzanego czasu
- Rozwinąć zdolność budowania zdrowszych relacji
Czy problemy w komunikacji z dzieckiem podczas rozwodu są normalne?
Tak, to częste zjawisko. Rodzice mogą mieć trudności w wyrażaniu uczuć i prowadzeniu rozmów z dzieckiem ze względu na własne emocje związane z rozwodem.
Jak poradzić sobie z własną złością, by nie wpływała na dziecko?
Należy szukać konstruktywnych sposobów radzenia sobie ze stresem, np. poprzez terapię, aktywność fizyczną czy inne formy odreagowania, które nie dotykają dziecka.
Co robić, gdy czuję, że oddalam się od dziecka?
Należy świadomie pracować nad utrzymaniem więzi poprzez:
- Regularne rozmowy
- Okazywanie zainteresowania
- Wspólne spędzanie czasu
- Bycie dostępnym emocjonalnie dla dziecka
Gdzie szukać pomocy, gdy nie radzę sobie z sytuacją?
Można:
- Skonsultować się z terapeutą
- Szukać wsparcia specjalistów
- Kontaktować się z profesjonalnymi poradniami