Jeśli widzisz błąd, zgłoś na adres e-mail kontakt@kreator-sadowy.pl a dostaniesz 20% rabatu na wybraną usługę prawną.
Logicznym jest, że każde dziecko będzie przechodzić rozwód rodziców na swój własny sposób. Niektóre z nich mogą nie chcieć spędzać czasu z rodzicami, rozmawiać z nimi, czy prosić je o pomoc, ale co z rodzicami? Czy rozwód wpływa na zachowanie rodzica względem dziecka?
Jaka jest odpowiedź?
Każdy rodzic będzie przechodził to na swój sposób, aczkolwiek rozwód ma wpływ na zachowanie matki/ojca względem swojej pociechy. Może być on zarówno pozytywny jak i negatywny. Podamy więc kilka przykładów na oba scenariusze.
Negatywny wpływ
Oddalenie się od dziecka
Jeśli pomyślisz sobie teraz o słowie "rozwód", co przychodzi Ci do głowy? Mnie przychodzi ciężka praca i brak czasu dla siebie i ludzi dookoła. Podczas składania pozwu rozwodowego, rozpraw sądowych i nieprzyjemnych rozmów z partnerem, musisz na chwilę zapomnieć o otaczającym Cię świecie i skupić się na tych danych kwestiach, a co za tym idzie nie masz czasu dla dziecka, które może czuć się osamotnione.
Złość
Na świecie jest niewiele osób, które potrafią trzymać nerwy na wodzy. Jeśli po ciężkim dniu w pracy wracasz do domu, a tam czeka na ciebie twój partner/partnerka z kolejnymi powodami do kłótni i stanowczą decyzją o rozwodzie - musisz odreagować swój stres i napięcie. Często jednak ludzie dają upust swoim negatywnym emocjom na dzieciach. Nie panują nad sobą i krzyczą, czy karcą bez powodu, a później dopadają ich wyrzuty sumienia.
Niska jakość komunikacji
Rozwód może wpływać na jakość komunikacji między rodzicem a dzieckiem. Jeśli rodzic czuje się zraniony lub zły na byłego partnera, może mieć problem i brak chęci do rozmów z dzieckiem. Może to prowadzić do trudności w wyrażaniu miłości, wsparcia i zrozumienia wobec dziecka, a także do problemów z efektywną komunikacją i rozwiązywaniem konfliktów, kiedy dziecko będzie potrzebować rozmowy z rodzicem.
Nadmierna kontrola lub obojętność
Niektórzy rodzice po rozwodzie mogą przejść na skrajności w swoim zachowaniu wobec dziecka. Mogą być nadmiernie kontrolujący, sprawdzając każdy ruch dziecka, bywać nadopiekuńczy lub wyrażać zbyt wiele lęku i obaw. Z drugiej strony, inni rodzice mogą być obojętni lub niezaangażowani emocjonalnie w życie dziecka, co może prowadzić do poczucia odrzucenia lub zaniedbania.
Pozytywny wpływ
Zwiększona samoświadomość emocjonalna
Proces rozwodowy często zmusza rodzica do zgłębiania swoich własnych emocji i pracy nad sobą. Dzięki temu rodzic może stać się bardziej świadomy swoich emocji i ich wpływu na relacje z dzieckiem. Ta większa samoświadomość może prowadzić do bardziej empatycznego i troskliwego podejścia wobec dziecka.
Koncentracja na potrzebach dziecka
Nie zawsze rodzic musi zapominać o dziecku. Po rozwodzie rodzic często musi dostosować się do nowej rzeczywistości i skupić na potrzebach dziecka. Może to prowadzić do większej czułości, uwagi i zaangażowania w relację rodzic-dziecko. Rodzic może być bardziej skłonny słuchać i reagować na potrzeby dziecka oraz dawać mu więcej wsparcia i zrozumienia.
Zdolność do budowania zdrowych relacji
Po nieudanej relacji z partnerem, rodzic może przeanalizować swoje błędy jak i ogólne błędy relacji, a co za tym idzie - nie popełniać ich w relacji z dzieckiem. Rodzic może uczyć jak rozmawiać z dzieckiem, radzić sobie z konfliktami i rozwiązywać problemy, co może przekładać się na zdolność do tworzenia pozytywnych i trwałych więzi z dzieckiem.
Jakość czasu spędzanego razem
Rodzic po rozwodzie może bardziej świadomie doceniać czas spędzany z dzieckiem. Starając się zrekompensować brak codziennego wspólnego bycia w rodzinie, rodzic może bardziej angażować się w aktywności, rozmowy i wspólne doświadczenia z dzieckiem, a co za tym idzie - może polepszyć się ich relacja.
Czy automatycznie staję się złym rodzicem?
Drogi rodzicu! Pamiętaj, że każdy jest tylko człowiekiem i to, że popełniasz błędy jest w zupełności normalne. Najważniejsze jest to, aby mieć chęć do zmian
Jak sobie z tym poradzić (negatywny wpływ) ?
Najważniejszy aspekt to zdać sobie sprawę z problemu. Możesz skonsultować się z terapeutą i wyjaśnić mu swoje zachowanie. Porozmawiaj z dzieckiem. Ono powie Ci co czuję i powie co dokładnie go/ją rani.
Masz pytania?
Coś wydało Ci się niezrozumiałe? Masz więcej pytań? Nie chcesz negatywnie wpływać na swoje dziecko? Napisz do nas, a uzyskasz profesjonalną pomoc i odpowiedź na wszelkie pytania.
Podsumowanie
Rozwód ma wpływ na zachowanie rodzica względem dziecka. Najważniejszym jest, aby starał się być wyrozumiały nawet jeśli sam nie wie co zrobić z własnymi emocjami. Musimy pamiętać, że dzieci są w tej kwestii niewinne i nie mamy prawa zrzucać ciężaru obowiązków na jego barki.