wzór pozwu o podwyższenie alimentów wniosek o podwyższenie alimentów wzór

Jak napisać pozew o podwyższenie alimentów? Wzór i wskazówki

(aktualizacja)

Wysoka inflacja, wyższa rata kredytu, podwyżki prądu, szokujące ceny w sklepach... Może czas rozważyć złożenie wniosku o podwyższenie alimentów? Jeśli od ostatniej sprawy alimentacyjnej upłynęło co najmniej pół roku, dziecka potrzeby wzrosły lub Twoja sytuacja uległa pogorszeniu, to są ku temu prawne podstawy, abyś zawnioskował o zwiększenie alimentów.

Nie wiesz jak się za to zabrać? Albo szukasz dostępnego wzoru pozwu o podwyższenie alimentów? Jesteś w dobrym miejscu.

Pozew o podwyższenie alimentów WZORY

Poniżej znajdziesz wzór wniosku o podwyższenie alimentów, zwróć się do nas o jego udostępnienie, jeśli załączony wniosek Ci odpowiada.

Wzór pozwu o podwyższenie alimentów

Pozew o podwyższenie alimentów WZÓR: KREATOR

Udostępniamy Ci narzędzie do stworzenia własnego pozwu. Załączony wzór wniosku o podwyższenie alimentów jest stworzony przez doświadczonych prawników, możesz go dowolnie modyfikować pod kątem swoich potrzeb.

Wraz ze wzorem wniosku o podwyższenie alimentów znajdziesz podpowiedzi, w jaki sposób stworzyć własny pozew o podwyższenie alimentów.

Pozew o podwyższenie alimentów na dziecko

Kreator pozwu o podwyższenie alimentów

Kalkulator do podwyższenia alimentów

Wychodząc naprzeciw potrzebom rodziców stworzyliśmy jedyne takie na rynku narzędzie, które znacząco ułatwi zestawienie kosztów z różnych okresów, aby przedstawić w formie wydruku PDF w sposób jasny, klarowny, czytelny wydatki na dzieci. Można wykorzystać wydruk tabeli kosztów dołączając go do pozwu o podwyższenie alimentów. Narzędzie jest w pełni darmowe.

Kalkulator do podwyższenia alimentów

Wniosek o podwyższenie alimentów czy pozew o podwyższenie alimentów

*UWAGA! Składając pismo procesowe o alimenty, czy jest to ustalenie, podwyższenie, obniżenie czy uchylenie, ZAWSZE tytułujemy je jako POZEW, tj. pozew o alimenty, pozew o podwyższenie alimentów, itp. NIGDY wniosek o podwyższenie alimentów.

Używamy w naszych artykułach nomenklatury np. wzór wniosku o podwyższenie alimentów tylko po to, aby osoby niebędące prawnikami, a szukające w wyszukiwarce internetowej wzoru wniosku o podwyższenie alimentów, mogły znaleźć prawidłowe, profesjonalne materiały.

Nazewnictwo "wniosek o podwyższenie alimentów" jest z perspektywy przepisów prawa sam w sobie niewłaściwy i niepoprawny!!!

Jak napisać pozew o podwyższenie alimentów?

wniosek o podwyższenie alimentów pozew o podwyższenie alimentów wzór pdf darmowy

1. We wniosku o podwyższenie alimentów, jak w większości pism formalnych po prawej stronie odrobinę niżej niż w górnym rogu umieść datę (oczywiście z dnia, w którym piszesz pozew) oraz miejscowość. Pod datą, również w prawym górnym rogu napisz "Sąd Rejonowy w...." podając miejscowość, w jakiej aktualnie mieszkasz oraz "Wydział..." podając wydział Rodzinny i Nieletnich.

2. Po prawej bądź lewej stronie musi znaleźć się nazwa strony procesowej: Twoja, Twojego nieletniego dziecka i drugiego rodzica - to, kto jest kim w tej sprawie. Zatem Twoje nieletnie dziecko będzie nazywane "Powódką/Powodem", Twój tytuł będzie brzmiał "Reprezentowany przez matkę/ojca" jako iż będziesz reprezentował(a) swoje dziecko, a tytuł drugiego rodzica to "Pozwany/Pozwana". Gdy już to zrobisz, umieść pod tytułami: imię i nazwisko, aktualny adres zamieszkania oraz PESEL.

3. Następnie napisz "Wartość przedmiotu sporu" podając ją słownie. Zapamiętaj, że musi być ona w złotówkach, więc jeśli Twoja kwota jest w innej walucie -> musisz zmienić ją na złotówki!

Wartość przedmiotu sporu musi znaleźć się po prawej stronie tak, aby była poniżej wcześniej podanych tytułów procesowych!

4. Teraz pod obiema informacjami, na samym środku piszesz "Pozew o podwyższenie alimentów", najlepiej wielkimi literami. Po tym jak napiszesz wielkimi literami, co składasz, po lewej stronie piszesz "Wnoszę o".

W pierwszym punkcie wnosisz o podwyższenie alimentów na małoletnie dzieci. Napisz więc:

"Na podstawie art. 138 z ustawy z dnia 25 lipca roku 1954 Kodeks Cywilny i Opiekuńczy, jako przedstawiciel małoletniego powoda/powódki, w jego imieniu, wnoszę o zasądzenie podwyższenia wyrokiem Sądu Rejonowego w …….(miejscowość), dnia ………r. od pozwanego/pozwanej ……….(imię i nazwisko) na rzecz małoletniego powoda/powódki alimentów z kwoty ……..złotych (pierwsza ustalona kwota, słownie) miesięcznie na kwotę …….złotych (kwota, która ma być ustalona teraz, słownie) miesięcznie zaczynając od dnia wniesienia pozwu, płatnych do rąk opiekuna prawnego powódki/powoda ……..(imię i nazwisko), z góry do dnia ……(np. 12-tego) każdego miesiąca, wraz z odsetkami w przypadku opóźnienia jakichkolwiek kosztów";

W drugim podpunkcie wnosisz o zabezpieczenie obowiązku alimentacyjnego. Taki podpunkt pomoże Ci mieć pewność, że w ciągu sprawy rozwodowej oraz przed nią będziesz mieć zabezpieczenie od byłego partnera na wspólne dzieci. W drugim podpunkcie napisz więc:

"Zabezpieczenie obowiązku alimentacyjnego przez zobowiązanie pozwanego/pozwanej do zapłaty powodowi/powódce okresowej sumy pieniędzy …………(kwota) złotych miesięcznie, w celu zaspokojenia podstawowych potrzeb powoda/powódki w postaci obowiązku do płacenia alimentów, do momentu wydania przez Sąd wyroku;"

W trzecim punkcie wnosisz o przeprowadzenie przesłuchania świadków. Świadkowie potwierdzą fakt tego ile miesięcznie pieniędzy wydajesz na dziecko. Taki podpunkt może brzmieć:

"Przeprowadzenie dowodu z przesłuchania świadków odnośnie potwierdzenia kosztów na utrzymanie dziecka obu stron przez ojca/matkę (rodzica, który reprezentuje dziecko);"

W czwartym podpunkcie powinieneś napisać, że wnosisz o przeprowadzenie dowodów z dokumentów takich jak: rachunki, faktury i wszelka historii bankowej. Te dokumenty pozwolą Ci na przedstawienie swojej sytuacji i pomogą sądowi określić wyrok. Może brzmieć on tak:

"Przeprowadzenie dowodów z dokumentów; 
  • rachunków, faktur i wszelkiej historii bankowej przedstawiciela/cielki ustawowej na potwierdzenie kosztów utrzymania małoletniego;
  • odpis aktu urodzenia dziecka na potwierdzenie, że małoletni jest potomkiem pozwanego/pozwanej."

W piątym punkcie pozwu o podwyższenie alimentów wnosisz o przeprowadzenie rozprawy także pod nieobecność powódki/powoda. Dzięki temu możesz mieć pewność, że rozprawa przebiegnie szybciej, gdyż nie będziesz musiał/musiała co chwilę zmieniać terminu rozprawy. Napisz więc:

"Przeprowadzenie rozprawy także pod nieobecność Powoda;"

W szóstym podpunkcie piszesz, że wnosisz o zasądzenie od pozwanego/pozwanej na rzecz powoda/powódki kosztów procesu sądowego. Dzięki temu jesteś całkowicie zwolniona/zwolniony z opłat sądowych, a pieniądze możesz wydać na inne rzeczy, których obecnie potrzebujesz. Szósty podpunkt powinien więc brzmieć:

"Zasądzenie od pozwanego/pozwanej na rzecz powoda/powódki kosztów procesu sądowego."

5. Tak samo jak na samym środku napisałeś/łaś "pozew o podwyższenie alimentów" teraz napisz "Uzasadnienie". Nie musi być ono już napisane z wielkiej litery. W uzasadnieniu wskaż elementy, które tworzą koszty utrzymania takie jak: rachunki, opieka medyczna, zajęcia dodatkowe dziecka, rozrywka, wakacje/ferie itp. Opisz relacje dziecka z pozwanym/pozwaną. Musisz uwzględnić również dokument, który potwierdzi fakt, iż powód/powódka jest synem/córką pozwanego/pozwanej. Opisz również relacje zdane przez świadków. Wartość przedmiotu sporu również dodaj w uzasadnieniu, jako oświadczenie, że Twój pozew o podwyższenie alimentów jest uzasadniony. Dodaj również swój podpis.

6. Załączniki, jakie musisz dodać to: skrócony odpis aktu urodzenia dziecka, skrócony odpis aktu małżeństwa, dowody (np. rachunki).

Jak obliczyć wartość przedmiotu sporu?

Co najważniejsze, WPS (kwota sporna) jest obliczana w PLN, co oznacza, że jeśli kwota jest w innej walucie, należy ją przeliczyć na PLN i zaokrąglić w górę. Przykładowo. 12 334,23zł należy zaokrąglić do 12 335 zł. Aby obliczyć sporną kwotę, należy ustalić kwotę alimentów, która ma być dochodzona co miesiąc i pomnożyć tę kwotę przez 12 miesięcy.

Jeśli zaś składasz wniosek o podwyższenie alimentów, kwotę, o którą podnosisz mnożysz przez 12 miesięcy.

Przykład: Jeśli naszym celem jest otrzymywanie 600 złotych miesięcznie, wartość przedmiotu sporu będzie wynosiła 7200 złotych. Jeśli chcesz podwyższyć alimenty o 300 zł, wpisujesz WPS 3600 złotych.

Odsyłamy do artykułu Jak uzasadnić pozew o podwyższenie alimentów

Kalkulator alimentacyjny

Kalkulator podwyższenia alimentów 2024: Wydruk PDF

Kalkulator alimentów, który uwzględnia niezaspokojone potrzeby, osobiste staranie, porównanie okresów do podwyższenia alimentów. Prosty, łatwy z wydrukiem PDF!

Jak uzasadnić wniosek o podwyższenie alimentów?

Należy pamiętać, że pozew o podwyższenie alimentów będzie rozpatrzony tylko wtedy, gdy są ku temu prawne podstawy:

  • wzrosły koszty utrzymania dziecka
  • poprawiła się sytuacja finansowa rodzica posiadającego obowiązek alimentacyjny
  • pogorszyła się sytuacja finansowa rodzica sprawującego opiekę nad dzieckiem.

Zatem w pozwie o podwyższenie alimentów powołaj się na powyższe okoliczności.

Koszty utrzymania dziecka

wniosek o podwyższenie alimentów pozew o podwyższenie alimentów wzórd pdf bezpłatnie

Wskaż zmieniające się potrzeby dziecka z uwagi na jego rozwój, napisz, czym obecnie się interesuje, jakie są jego pasje, na jakie zajęcia dodatkowe uczęszcza, bądź z jakich przedmiotów korepetycji potrzebuje.

Pamiętaj, że nie na wszystko potrzebujesz dowodów, faktur, rachunków. Jeśli nie stać Ciebie na pokrycie kosztów np. języka angielskiego, a uważasz, że to jest Twojemu dziecku potrzebne, wskaż w pozwie, iż jest to niezaspokojona potrzeba dziecka i KONIECZNIE uzasadnij.

Pamiętaj, że alimenty maja pokryć uzasadnione potrzeby dziecka! A więc UZASADNIJ, dlaczego Twoje dziecko ma taką, czy inną potrzebę. Jeśli dziecko potrzebuje aparatu na zęby, UZASADNIJ. Jeśli musisz kupić mu nowy komputer, bo np. bawi się grafiką komputerową, UZASADNIJ. Jeśli chcesz oderwać dziecko od komputera, a ono wykazuje chęć jazdy na rowerze, UZASADNIJ, dlaczego jest mu ten rower potrzebny do prawidłowego rozwoju.

Jeśli sąd nie będzie chciał uwzględnić tych wydatków do alimentów, to wnieś, aby drugi rodzić poza alimentami pokrył konkretny wydatek!

Pamiętaj także, że rosnąca inflacja jest istotną podstawą do podwyższenia alimentów.

Poprawa sytuacji materialnej rodzica

wniosek o podwyższenie alimentów pozew o podwyższenie alimentów wzórd pdf bezpłatnie

Jeśli drugi rodzic Twojego dziecka uzyskał awans, podwyżkę, lub zmienił prace na bardziej intratną, masz podstawę do tego, aby wnioskować o podwyższenie alimentów. Wówczas motywujesz swój wniosek o podwyższenie alimentów chęcią wyrównania "stopy życiowej" dziecka.

Nie powinien bowiem żaden rodzic żyć w dostatku, podczas gdy uzasadnione potrzeby jego dziecka nie są zaspokojone, a wiadomo, że kiedy sytuacja materialna i finansowa rodzica jest lepsza i dziecko ma większe uzasadnione potrzeby.

Doskonale, jeśli jesteś w stanie udowodnić i jedne i drugie okoliczności jednocześnie.

Pamiętaj także, że sąd bierze pod uwagę nie tylko faktyczne zarobki rodzica, ale przede wszystkim jego możliwości zarobkowe. Jeśli więc wiesz, że drugi rodzic odbył jakiś kurs zawodowy, np. na sztaplarkę, , skończył dodatkowy fakultet na studiach, zrobił studia podyplomowe, czy doktorat, masz podstawę do podwyższenia alimentów.

Pogorszenie sytuacji materialnej opiekuna dziecka

wzor wniosek o podwyższenie alimentów pozew o podwyższenie alimentów wzór pdf darmowy

Jeśli Twoje możliwości zarobkowe się pogorszyły z uwagi na utratę intratnej pracy, plajtę działalności gospodarczej, bądź pogorszenie stanu zdrowia, jeśli samodzielna opieka nad dzieckiem zobligowała Cię do zmiany charakteru pracy na mniej opłacalną, masz podstawę do podwyższenia alimentów.

Drugi rodzic bowiem, z uwagi na fakt, iż wychowanie dziecka spoczywa głównie na Twojej głowie, ma lepsze możliwości zarobkowe. Dlatego może pokrywać w większym stopniu uzasadnione potrzeby Waszych dzieci w stopniu większym niż Ty.

Dlatego jeśli z jakiegoś powodu Twoja sytuacja życiowa się pogorszy, zatroszcz się o dobro Twojego dziecka i wnioskuj o podwyższenie alimentów na nie.

Kto może złożyć pozew o podwyższenie alimentów?

Rodzice mają prawo domagać się alimentów niezależnie od tego, czy są i czy kiedykolwiek byli w związku małżeńskim. Jeśli tylko dziecko pozostaje na utrzymaniu jednego rodzica wyłącznie lub w przeważającej części, ma on prawo domagać się od drugiego rodzica pokrycia co najmniej połowy kosztów utrzymania dziecka.

Alimenty te zostaną zasądzone, zwłaszcza jeśli druga strona nie czuje się zobowiązana do ich płacenia. Alimenty mogą być również dochodzone przez dzieci i wnuki przeciwko ich rodzicom i dziadkom oraz przez rodziców i dziadków przeciwko ich dzieciom i wnukom.

Wniosek o podwyższenie alimentów może złożyć osoba uprawniona do ich otrzymania i nie ma znaczenia, kto był autorem wniosku o pierwotne zasądzenie alimentów. Mówimy tu o sytuacji, w której następuje zmiana osoby sprawującej nad dzieckiem opiekę. Może ona wnieść o podwyższenie alimentów, które wcześniej były zasądzone od rąk innej osoby.

Ile kosztuje złożenie pozwu o podwyższenie alimentów?

Obie strony — składająca wniosek o alimenty oraz strona pozwana w sprawie o podwyższenie alimentów są zwolnione z kosztów sądowych.

Według art.96 ust.1 pkt 2 Ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych:

1. Nie mają obowiązku uiszczenia kosztów sądowych
2) strona dochodząca roszczeń alimentacyjnych oraz strona pozwana w sprawie o obniżenie alimentów;

Ile trzeba czekać na rozprawę o podwyższenie alimentów?

Po złożeniu wniosku do sądu wnioskodawca musi czekać około dwóch do trzech miesięcy na pierwszą rozprawę. Data przesłuchania nie jest jasna, ponieważ zależy od wielu czynników, w tym dowodów i, w razie potrzeby, wezwań. Należy zauważyć, że przy odpowiedniej współpracy okres ten można znacznie skrócić.

O tyle nie jest to duży problem, że zazwyczaj Sąd zasądza podwyższenie alimenty od miesiąca w którym pozew został złożony. Oznacza to, iż zobowiązany do ich płacenia zmuszony będzie wyrównać zasądzoną różnicę, a postanowienie Sądu będzie miało rygor natychmiastowej wykonalności za cały okres od daty złożenia wniosku.

Czy pozew podwyższenie alimentów można wysłać pocztą?

Odpowiedź brzmi TAK. Pozew o alimenty możemy złożyć osobiście w Biurze Podawczym właściwego sądu, jak i za pośrednictwem poczty polskiej. Zgodnie z art. 165 § 2 KPC

 Oddanie pisma procesowego w polskiej placówce operatora świadczącego pocztowe usługi powszechne na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej albo w zagranicznej placówce pocztowej operatora świadczącego pocztowe usługi powszechne na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej jest równoznaczne z wniesieniem tego pisma do sądu.


Czy powinna to być przesyłka polecona? Odpowiedź brzmi
NIE, ale przesyłka polecona pozwala nadawcy uniknąć niedoręczenia i udowodnić, że termin proceduralny został dotrzymany. Należy jednak pamiętać o podaniu pełnego adresu sądu, aby uniknąć nieporozumień.

Kiedy Sąd oddali wniosek o podwyższenie alimentów?

Sąd oddali wniosek o podwyższenie alimentów w momencie, gdy powód/powódka nie udowodni zasadności roszczenia. Ważne jest, aby do pozwu dołączyć dowody i uzasadnić każdy z ponoszonych wydatków na dziecko.

Jaki Sąd jest właściwy?

Sądem właściwym jest Sąd Rejonowy (Wydział Rodzinny i Nieletnich). Powód/powódka może wybrać lokalizację sądu.

Czy mogę cofnąć wniosek o podwyższenie alimentów?

Tak! W takim przypadku należy złożyć wniosek o "wycofanie pozwu o podwyższenie alimentów". Robiąc to, musisz oświadczyć, że wycofujesz swój wniosek o pozew w całości lub w części, czyli czy chcesz wycofać kwotę, czy ją zmienić, czy wycofać wskazaną formę płatności, bądź termin. W takiej sytuacji sąd rozpatrzy Twój pozew o alimenty w pozostałym zakresie.

Co dalej?

Po złożeniu wniosku o podwyższenie alimentów sąd decyduje o indywidualnym trybie postępowania. Jeśli wniosek jest przygotowany prawidłowo, sąd wyznaczy termin pierwszej rozprawy. Jeśli jednak w naszym wniosku o alimenty występują braki, sąd wyznaczy termin, w którym musimy je uzupełnić lub poprawić błąd.

Mediator rodzinny a alimenty

wniosek o podwyższenie alimentów pozew o podwyższenie alimentów wzór pdf darmowy mediator mediacje

W sytuacji, gdy nie chcesz z różnych względów kierować na drogę sądową sprawy o podwyższenie alimentów bądź ich przyznanie, możesz wraz z drugim rodzicem podjąć próbę mediacji w obecności mediatora rodzinnego. Możesz to uczynić, kiedy chcesz podnieść kwotę alimentów, bądź ją w ogóle formalnie ustalić.

Na mediację obie strony muszą wyrazić zgodę, aby się ona odbyła, ponieważ ma ona charakter dobrowolny. Jedna strona przedstawia swoją propozycję, oraz miesięczne koszty utrzymania dziecka, a druga swoje możliwości zarobkowe. Celem jest wypracowanie konsensusu, aby uzgodnić wspólnie taką kwotę alimentów, która pokryje uzasadnione potrzeby dziecka.

Zawarta przed mediatorem rodzinnym ugoda mediacyjna na konkretną kwotę alimentów może zostać wysłana do sądu celem jej zatwierdzenia. Jeśli będzie ona prawidłowo sporządzona, sąd nada jej tytuł wykonalności bez sprawy sądowej.

Korzyści z podwyższenia alimentów

1. Dopasowanie do zmieniających się warunków -> Czasem sytuacje życiowe obu rodziców lub dziecka ulegają zmianie. Może to obejmować wzrost kosztów życia, zmiany w dochodach, zdrowiu dziecka czy innych czynnikach wpływających na potrzeby finansowe. Pozew o podwyższenie alimentów umożliwia dostosowanie wsparcia do nowych warunków;

2. Utrzymanie odpowiedniego standardu życia -> Składając wniosek o podwyższenie alimentów, rodzic opiekujący się dzieckiem może starać się utrzymać odpowiedni standard życia dla dziecka. Alimenty mają na celu pomóc w pokryciu kosztów związanych z opieką, edukacją, zdrowiem i innymi uzasadnionymi potrzebami dziecka;

3. Zapewnienie równowagi -> Jeśli istnieje znaczna różnica w dochodach między rodzicami, odpowiednie alimenty mogą pomóc w utrzymaniu równowagi między obiema stronami, aby obciążenie finansowe było rozłożone sprawiedliwie;

4. Możliwość negocjacji -> Złożenie pozwu o podwyższenie alimentów może otworzyć okno do negocjacji między rodzicami. Czasem rodzice mogą osiągnąć porozumienie w sprawie kwoty alimentów po omówieniu sytuacji finansowej i potrzeb dziecka.

Pozew o podwyższenie alimentów WZÓR

Poniżej znajdziesz pozew o podwyższenie alimentów WZÓR, który możesz dowolnie modyfikować względem swoich potrzeb. Wzór pozwu o alimenty został stworzony przez doświadczonych prawników z myślą o tych, którzy takiego wsparcia potrzebują.

WYPEŁNIJ GO! jeśli chcesz wnioskować o podwyższenie alimentów!

Pozew o podwyższenie alimentów na dziecko

Kreator pozwu o podwyższenie alimentów

Masz pytania?

Coś wydało Ci się niezrozumiałe? Masz więcej pytań? Nie rozumiesz zagadnienia we wzorze pozwu? Napisz do nas, a uzyskasz profesjonalną pomoc i odpowiedź na wszelkie pytania.

kontakt@kreator-sadowy.pl

Podsumowanie

Podsumowując, artykuł mówi nam na przykład: jak napisać pozew o podwyższenie alimentów, ile kosztuje wniosek o alimenty, czy ile trwa taka sprawa, a także jak działa kalkulator alimentów. Zawarte są w nim przykładowe wzory wniosków o alimenty, informacje, czym się różni pozew o podwyższenie alimentów od wniosku o podwyższenie alimentów i dlaczego w naszych artykułach pojawia się sformułowanie "wzór wniosku o podwyższenie alimentów", mimo iż jest z perspektywy prawa nieprawidłowy.

Dzięki temu artykułowi posiądziesz wszystkie niezbędne informacje, które pozwolą Ci napisać takowy pozew i samodzielnie przejść przez meandry procesowe