Jak udupić męża przy rozwodzie

Jak załatwić męża przy rozwodzie? Chwyty poniżej pasa

(aktualizacja)
Skrzyżowane ręce mężczyzny z tatuażami

Czy to jest ważne, kto zawinił? Bynajmniej. Ważne, kto we właściwy sposób wykorzystał na swoją korzyść kruczki prawne. Tym bardziej przy rozwodzie często nie może obejść się bez emocji, konfliktów i chwytów poniżej pasa. Bo po co się rozstawać zgodnie, z szacunkiem, honorem, skoro można puścić kogoś w trampkach i zniszczyć mu życie. Zasłużenie, czy nie? To wszystko zależy!

Warto jednak znać swoje prawa i przywileje, żeby zyskać przewagę wtedy, kiedy będzie to potrzebne. Dzięki temu można zabezpieczyć się przed ewentualną nieczystą grą drugiej strony i wiedzieć, do czego jej dane działanie zmierza.

A jakich chwytów poniżej pasa można się spodziewać? Wnioski o zabezpieczenia majątkowe, czy alimentacyjne na zaspokojenie potrzeb rodziny, wnioski o ustalenie miejsca pobytu dziecka, to tylko niektóre z nich. Brzmi niewinnie i wszystko to jest prawnie dozwolone. A jakie są tego następstwa? Przeczytaj poniższą historię.

UCZ SIĘ!

Żądam rozwodu!

Co szybciej rozwód czy separacja

Hipotetycznie jesteś kochającym ojcem, któremu życie małżeńskie zupełnie się nie układa. W związku z faktem, iż masz podejrzenia a nawet dowody, że jesteś zdradzany, chcesz rozwodu. Chciałbyś sprawować wyłączną władzę rodzicielską uważając, że Twoja małżonka się do tego kompletnie nie nadaje.

 W związku z faktem, iż dotąd głównie Ty od wielu lat zajmujesz się dziećmi, wozisz i odbierasz ze szkoły i na zajęcia dodatkowe, które zresztą sam opłacasz, codziennie czytasz bajki, tulisz do snu i kochasz ponad życie - wiesz, że sobie poradzisz. 

Chcesz rozwieść się z żoną, która nie dość, że Cię zdradza, to do tego, nie ma żadnych aspiracji, drygu do pracy, a odkąd odstawiła dzieci od piersi, zajmuje się głównie kreowaniem swojego wizerunku na Instagramie i Tiktoku. Nie wytrzymujesz takiego stanu rzeczy i składasz pozew o rozwód

Niewinne zabezpieczenie

Żona po konsultacji z koleżankami swego pokroju wysyła do Sądu odpowiedź na pozew zaznaczając, iż prosi, aby udzielono zabezpieczenia na czas trwania postępowania i żeby miejsce pobytu dzieci było przy niej. Wnosi o zabezpieczenie alimentów na siebie i dzieci. Ponadto prosi o zabezpieczenie majątkowe, aby Twój piękny, czarny Mustang był do jej dyspozycji, bo przecież musi czymś wozić dzieci do szkoły. Jakiś całkowity absurd!

Sąd uznaje jej wniosek - jest on zgodny z prawem, a Ty otrzymujesz postanowienie z informacją, że od chwili otrzymania jest ono wiążące. Myślisz sobie: “Mieszkamy i tak póki co razem, dzieci widzę na co dzień. I tak łożę na utrzymanie i jej i dzieci, no trudno. Może trochę za wysokie te alimenty, ale przecież to tymczasowe. Żal tego Mustanga - takie cacko - zniszczy je jak nic, ale chociaż w końcu odciąży mnie trochę i będzie wozić dzieci do szkoły. Tylko, że muszę jeździć do pracy autobusem, no trudno - mam parę książek do przeczytania, a to tylko zabezpieczenie tymczasowe”.

Pierwszą barykadą rzucaną przez meandry sprawiedliwości jest termin oczekiwania na rozprawę. Nigdy nie wiadomo, po jakim czasie od złożenia wniosku sprawa trafi na wokandę. Przyjmuje się, iż strony zwykle czekają 3 miesiące, jednakże wiele sądów przeciążonych jest liczbą spływających pozwów i zdarza się, że na pierwszą rozprawę czeka się 6 a nawet 9 miesięcy.  Ty czekałeś 4 miesiące.

Przedstawienie czas start: Rozprawa rozwodowa

Kiedy już nastąpi ten sądny dzień musisz wiedzieć, że jeśli Twoja małżonka będzie złośliwa, to wykorzystując procedury sądowe, może przeciągać proces rozwodowy w nieskończoność. Może podczas rozprawy nie zgodzić się na rozwód, lub zasugerować, że ma w tym zakresie wątpliwości. Staje przed Sądem i odgrywa aktorsko najpiękniejszą rolę w filmie życia przed jakże zacną widownią. Wyznaje ogrom uczuć, jakie do Ciebie żywi przekreślając tym fakt, iż nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego, twierdząc iż więź fizyczna, psychiczna i gospodarcza nadal Was łączy. W tej sytuacji upada podstawowa przesłanka pozytywna, która musi bezwzględnie zaistnieć, aby Sąd udzielił rozwodu. Sygnalizuje ona chęć odbycia mediacji, przez co Sąd zwykle uznaje dobre rokowania dla związku i wówczas albo kieruje na mediację, albo zawiesza postępowanie.

W przypadku zawieszenia postępowania, można je wznowić na wniosek jednego z małżonków po upływie co najmniej trzech miesięcy. W tym czasie wszystkie postanowienia wydane przed zawieszeniem, a więc również postanowienia zabezpieczające alimenty, kontakty z dziećmi, korzystanie z mieszkania i inne nadal obowiązują i mogą być egzekwowane. 

Mustang z dziećmi odjeżdża

Jak udupić męża przy rozwodzie

Mijają kolejne 3 miesiące. W międzyczasie żona wyprowadza się z domu, zabiera ze sobą dzieci - ma w końcu prawo! takie zabezpieczenie na czas trwania sprawy dostała od Sądu -  i z piskiem opon czarnego Mustanga odjeżdża. A Ty nie dość, że jeździsz do pracy tramwajem, masz utrudniony kontakt z dziećmi, płacisz na nie alimenty, to jeszcze w związku z tym, iż biedna niepracująca małżonka cierpi niedostatek, musisz płacić alimenty także i na nią. A ona się będzie teraz kolejne 3 miesiące zastanawiać, czy Cię kocha, czy nie.

Nie ma wyboru: rozwód z orzekaniem o winie

Ostatecznie, jeśli któryś z małżonków nie chce się zgodzić na rozwód, a nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego poprzez zanik więzi fizycznej, psychicznej i gospodarczej, to Sąd może dalej procedować. W takiej sytuacjinzmuszony jest rozsądzić, który z małżonków winny jest rozpadowi więzi małżeńskiej. 

Wówczas na stronie, która deklaruje chęć rozwodu spoczywa ciężar udowodnienia swojemu współmałżonkowi winy. 

Co zatem robisz? Próbujesz nagrywać Wasze rozmowy, wynajmujesz detektywów, śledzisz ją, szukasz świadków, szukasz porad prawnych, stajesz na głowie, żeby jak najszybciej i jak najskuteczniej przez to przebrnąć. 

W tym czasie odbywa się badanie OZSS, w którym wypadasz bardzo dobrze. Specjaliści dostrzegli Twoja silna więź z dziećmi, uznali, że świetnie byś sprawował władzę rodzicielską, jesteś z siebie dumny i przekonany o swoim zwycięstwie.

Tymczasem wyznaczane są kolejne terminy rozpraw, a Twoja żona choruje i się na nie stawia się, powołuje kolejnych świadków, świadkowie bywają nieuchwytni, później sędziowie mają urlopy, a biegli nie mają terminów. I tak sprawa trwa kolejne dwa lata.

W końcu się udaje! Sąd podaje termin ogłoszenia wyroku. Minęły prawie 3 lata, więc wytrzymasz jeszcze 14 dni. Jesteś bowiem przekonany, że wyjdziesz z podniesioną głową! A tu zonk!

Szokujący wyrok!

Zabezpieczenie alimentów

Szampan chłodzi się w lodówce na myśl o sukcesie, a pokoje dzieci na ich powrót odremontowane. Wsiadasz w skodę, którą kupiłeś tymczasowo z nadzieją, że Mustang do Ciebie wróci. Poprawiasz garnitur i wchodzisz na salę. Małżonka nawet nie raczyła się pojawić.

 Sąd ogłasza rozwód! Z winy obopólnej! Piłeś, co wieczór dwie szklanki whisky i pracowałeś za dużo, zaniedbywałeś ją, nie miałeś dla niej czasu. Jednak to, co słyszysz potem mrozi Twoją krew w żyłach, robi Ci się słabo.

Dzieci zostają z matką? Myślałeś, że opieka nad nimi to tylko formalność, gdyż zrobiłeś dobre wrażenie na specjalistach OZSS? Nic bardziej mylnego! Badanie OZSS nie jest wiążące! Sąd dbając o stabilizację sytuacji życiowej dzieci, nie będzie po 3 latach zmieniał im miejsca pobytu, skoro małżonka sobie jakoś poradziła.

Możesz dzieci widywać dwa razy w tygodniu - jak dotąd i przysługuje Ci miesiąc wakacji. Alimenty - skoro dawałeś radę płacić jej 3000 zł miesięcznie przez trzy lata, to dasz radę przez kolejne - ile? W związku z tym, że wina jest obopólna, a sytuacja finansowa Twojej małżonki uległa pogorszeniu, masz bezterminowy obowiązek płacenia jej alimentów.

Mustang pozostaje jej, jako że musi dzieci wozić do szkoły. Połowę kosztów za dom musisz jej zwrócić, ponieważ był on Waszą wspólną własnością i nie ma to najmniejszego znaczenia, że kupiłeś go za ciężko zarobione pieniądze. Żona jest zwolniona z kosztów sądowych, bo przecież cierpi niedostatek, zatem Ty jesteś zobligowany do pokrycia połowy kosztów procesu, opłacenia swoich świadków, połowy kosztów biegłych sądowych, rzeczoznawcę wyceniającego majątek. Masz zapłacić jakieś 3 tysiące zł. Mogłeś zaoszczędzić, wziąć prawnika i zapłacić dodatkowe 8 czy 10 tysięcy zł, bo tyle mniej więcej kosztuje prawnik.

Postępowanie zabezpieczające: O co w tym chodzi?

Kiedy zostanie złożony pozew rozwodowy, małżonkowie mogą składać wnioski o zabezpieczenie podstawowych kwestii, takich jak miejsce zamieszkania dzieci i środki na ich utrzymanie, alimenty na siebie, kontakty z dziećmi, korzystanie z mieszkania czy innych wspólnych własności, czy zabezpieczenie majątku

Procedura ta daje im dużo możliwości i często przewagę w sprawie. Mimo że wyłącznym jej celem jest tymczasowe zabezpieczenie na czas trwania sprawy rozwodowej, jednakże bardzo często taki stan rzeczy, jaki został ustalony tymczasowo, pozostaje utrzymany w mocy na koniec postępowania. Zatem nie daj się zwieść, że to rozwiązanie jest tylko tymczasowe.

Postępowanie zabezpieczające może być prowadzone zarówno na wniosek jednej ze stron, jak i z urzędu przez Sąd. Należy jednak pamiętać, że stosowanie postępowania zabezpieczającego powinno być ograniczone do sytuacji, w których istnieją uzasadnione obawy co do utraty prawa lub naruszenia dobra osobistego w trakcie trwania postępowania.

Bezsprzeczne jest zabezpieczenie alimentów, ustalenie miejsca ich zamieszkania, czyli dobra małoletnich dzieci, a także zabezpieczenia majątkowe, takiej jak korzystanie ze wspólnego mieszkania, czy innych części wspólnego majątku.

W niektórych jednak przypadkach, wniosek o zabezpieczenie jest w pełni uzasadniony, ale w innych przypadkach może być nadużywany jako sposób na szantażowanie lub szkodzenie drugiej stronie.

Posiedzenia sądu w sprawach zabezpieczeń odbywają się niejawnie, zaocznie i wówczas osobie zobowiązanej doręcza się postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia, które natychmiastowo podlega wykonaniu przez organ egzekucyjny.

Warto pamiętać o przysługującym zażaleniu na postanowienie zabezpieczające, które obowiązany może w każdym czasie złożyć żądając uchylenia lub zmiany prawomocnego postanowienia, jednakże musi udowodnić, że odpadła lub zmieniła się przyczyna zabezpieczenia.

Przedmiot zabezpieczenia

Niezwykle istotne jest z perspektywy dobra dziecka złożyć zabezpieczenie w sprawie alimentów, jako środków na jego utrzymanie, miejsca pobytu dziecka, opieki nad nim, czy kontaktów. Dziecko należy bezwzględnie chronić i zapewnić mu stabilizację. Wniosek o zabezpieczenie można złożyć na każdym etapie postępowania zarówno jako osoba pozywająca, jaki i pozwana. 

Często jest oczywiste i bezsporne, który z rodziców będzie sprawował opiekę. Jednakże nierzadko pojawiają się sytuacje, gdy oboje z rodziców chcą zajmować się dziećmi, mieszkać z nimi i mieć pełnię władzy rodzicielskiej, a nie chcą i nie zamierzają się dogadywać w zakresie współdzielenia opieki.

Kluczowe wówczas jest, która ze stron pierwsza złoży wniosek. Często w takiej sytuacji, zanim Sąd zleci wizję lokalne, a rodzice wraz z dzieckiem zostaną wysłani na badanie OZSS, zaocznie wydane postanowienie, co do opieki jest już podjęte i posiada natychmiastową wykonalność.

Wydawałoby się, że nie jest to dużym problemem w perspektywie kilku miesięcy oczekiwania na termin rozprawy. Niektórzy myślą sobie, że wytrzymają ten okres bez dzieci, że badanie OZSS wszystko zmieni, że będą mieli czas na dowiedzenie, że lepiej poradzą sobie ze sprawowaniem władzy rodzicielskiej. NIC BARDZIEJ MYLNEGO! 

Masz pytania?

Coś wydało Ci się niezrozumiałe? Masz więcej pytań? Napisz do nas, a uzyskasz profesjonalną pomoc i odpowiedź na wszelkie pytania.

kontakt@kreator-sadowy.pl

Zatem pamiętaj!

  1. Nie bagatelizuj zabezpieczeń udzielanych postanowieniem na czas trwania sprawy!
  2. Jeśli możesz, postaraj się pierwszy wystąpić o zabezpieczenia!
  3. Jeśli Twój współmałżonek już o nie wystąpił, szybko złóż do Sądu wniosek o zabezpieczenie Swoich praw.
  4. Jeśli postanowienia zabezpieczające będą niekorzystne, odwołuj się i składaj zażalenia! Nie odpuszczaj!

Najczęściej zadawane pytania

Kto może złożyć wniosek o postępowanie zabezpieczające?

Wniosek o postępowanie zabezpieczające mogą złożyć obie strony bez względu na to czy są stroną pozywającą, czy pozwaną.

Ile czeka się na postępowanie zabezpieczające?

Wniosek zostaje poddany rozpoznaniu bezzwłocznie w terminie nie późniejszym niż tydzień.