Starsza para siedząca obok siebie.

Rozwód w starszym wieku - czy to coś złego?

(aktualizacja)

Wiele dorosłych jak i starszych osób mówi, że nie wypada się nam rozwodzić w starszym wieku, bo przecież "przeżyliście już tyle lat razem to dacie radę". Otóż nic bardziej mylnego, rozwieść możemy się bez względu na to, w jakim wieku jesteśmy.

Jak więc jest z tym rozwodem?

Starsza para stojąca obok siebie. Są odwróceni plecami.

Przyczyny

Wiadomo, że każdy znajdzie swoją własną przyczynę rozwodu, ale jedną z nich może być tzw. opuszczenie gniazda przez dzieci. Rodzice przestają wtedy czuć się potrzebni i izolują się od świata zewnętrznego. Dodatkowo, gdy dziecko opuści dom — rodzice wspólnie mogą dojść do porozumienia, że nic ich już nie łączy i wolą teraz żyć oddzielnie.

Uwierzcie lub nie, ale czytałam o sytuacji, w której kobieta zostawiła swojego męża po 83 latach małżeństwa, gdy ten powiedział jej o zdradzie, której dopuścił się w wieku 25 lat.

Problemy zdrowotne małżonka

Wiek i zmiany w zdrowiu mogą również przyczyniać się do rozwodu w starszym wieku. Zdrowotne problemy, takie jak choroby przewlekłe czy utrata zdolności do samodzielnej opieki, mogą wpływać na dynamiczne relacje małżeńskie. Osoby starsze coraz częściej kładą nacisk na samorealizację i indywidualne potrzeby, co może prowadzić do rozpadu małżeństwa.

Trudności emocjonalne podczas rozwodu

Po wielu latach wspólnego życia rozstanie może być traumatyczne i prowadzić do uczucia osamotnienia, żalu i niepewności co do przyszłości. W takim przypadku ważne jest znalezienie wsparcia emocjonalnego, czy to poprzez terapię, grupy wsparcia lub rozmowy z bliskimi. Warto pamiętać, że takie osoby spędziły z jedną osobą praktycznie całe swoje życie i będą potrzebowały bardzo dużego zrozumienia.

Opinia innych

Diwie starsze kobiety, które ze sobą rozmawiają.

Niektórych bardzo martwi to, że inni o nim mówią, a inni robią głupie rzeczy, byleby mówili. Przez wielu ludzi rozwód w starszym wieku jest postrzegany jako coś głupiego i niemającego sensu, ponieważ spędziło się z partnerem tyle czasu, że teraz do już tylko trzeba wytrwać do śmierci. Jest to błędne myślenie i nikt NIGDY nie ma prawa narzucać wam jak żyć. Nie warto się tym martwić, co myślą inni, ponieważ to my sami wiemy, co jest dla nas najlepsze.

Kwestia finansowa

Po wieloletnim małżeństwie majątek często jest wspólny i jego podział może być skomplikowany. Emerytura i oszczędności są również istotnymi czynnikami, które należy uwzględnić podczas rozważania rozwodu. Wielu osób starszych martwi się utratą stabilności finansowej i koniecznością ponownego budowania życia od podstaw. Warto jest jednak porozmawiać z małżonkiem o swoich obawach i wspólnie dojść do porozumienia.

Masz pytania?

Coś wydało Ci się niezrozumiałe? Masz więcej pytań? Jesteś osobą starszą i potrzebujesz porady prawnej? Napisz do nas, a uzyskasz profesjonalną pomoc i odpowiedź na wszelkie pytania.

kontakt@kreator-sadowy.pl

Podsumowanie

Każdy z nas ma prawo wziąć rozwód w wieku, w którym będziemy na to gotowi i nikt z nas nie powinien czuć się z tym faktem źle. Najważniejsze jest nasze dobro i komfort, dlatego pamiętaj, że nieważne ile masz lat — masz prawo do rozwodu!