Jak rozwód wpływa na relacje z teściami i rodzeństwem?

Wiadomym jest, że rozwód wpływa na relacje nie tylko z partnerem, naszymi znajomymi czy dziećmi, ale i na relacje z rodzicami partnera, czy jego/jej rodzeństwem. W tym artykule dowiesz się jak rozłąka z partnerem przyczynia się do kontaktu z rodziną męża.

Wpływ rozwodu na relacje z teściami

Zmiana relacji rodzinnych

Relacje rodzinne ulegają drastycznej zmianie. Teściowie muszą nauczyć się żyć w nowej rzeczywistości. Niektórym rodzicom może być ciężko zaakceptować fakt, iż ich dziecko rozstało się z dotychczasowym partnerem, szczególnie jeśli byli oni przywiązani do synowej czy zięcia. Niektórzy teściowie mogą być skłonni popierać jedną ze stron rozwodu, co może wpływać na ich relacje z byłym partnerem dziecka.

Kontakty między rodzeństwem

Dzieci, które wcześniej mieszkały razem, muszą teraz stawić czoła podziałowi rodziny na dwie części. Często jest to dla nich trudne, ponieważ muszą przyzwyczaić się do nowych warunków, takich jak przebywanie w dwóch różnych domach i ograniczone kontakty między rodzicami. Dla niektórych dzieci rozwód może oznaczać utratę codziennego kontaktu z rodzeństwem, co może prowadzić do uczucia osamotnienia i straty.

Kontakt z teściami

Prawda jest taka, że każdy rodzic będzie wspierał swoje dziecko tak bardzo jak będzie mógł nawet jeśli nie do końca będzie miało rację. Dotychczasowe relacje między teściami a byłym zięciem lub synową mogą być napięte, zwłaszcza jeśli istniały już wcześniej konflikty. Niemniej jednak zdarzają się również sytuacje w których mimo rozwodu znajomość nie zostaje zerwana.

Co może pomóc w utrzymaniu dobrych kontaktów?

1. Komunikacja -> Ważne jest, aby utrzymywać otwartą i szczerą komunikację ze wszystkimi zaangażowanymi osobami. Wyrażanie uczuć, obaw i potrzeb może pomóc w zrozumieniu punktu widzenia drugiej strony i znalezieniu wspólnego punktu zaczepienia.

2. Szacunek -> Nie zapominajmy, że każda ze stron to też ludzie i należy im się mimo wszystko szacunek. Unikanie uprzedzeń i negatywnych komentarzy może pomóc w utrzymaniu pozytywnych relacji.

3. Współpraca -> Stworzenie miłej i bezpiecznej atmosfery sprawi, że współpraca o wspólny dobrobyt będzie dużo łatwiejsza dla każdego członka rodziny.

4. Dbanie o dzieci -> Jeśli są dzieci zaangażowane, ważne jest, aby skupić się na ich dobru i zapewnić im wsparcie emocjonalne. Zachęcanie dzieci do utrzymywania kontaktu z dziadkami, czy rodzeństwem może być korzystne dla ich psychicznego zdrowia.

5. Terapia rodzinna -> Natomiast jeśli żadne z powyższych wam nie pomogło - warto udać się na terapie rodzinną. Utrzymywanie ze sobą bardzo negatywnych kontaktów będzie wpływać na wasze samopoczucie jak i na samopoczucie dzieci.

Masz pytania?

Coś wydało Ci się niezrozumiałe? Masz więcej pytań odnośnie tego jak rozwód wpływa na relacje z teściami i rodzeństwem? Napisz do nas, a uzyskasz profesjonalną pomoc i odpowiedź na wszelkie pytania.

kontakt@kreator-sadowy.pl

Podsumowanie

Człowiek człowiekowi wilkiem - Thomas Hobbes

Cytat ten powinien już dawno wyjść z mody. Musimy nauczyć się ze sobą współpracować. Stąd też mimo bardzo emocjonalnego wydarzenia jakim jest rozwód - musimy próbować ze sobą współpracować dla wspólnego dobra. Rozwód na pewno wpływa na nasze relacje z teściami i rodzeństwem, ale nie zawsze musi działać na nie negatywnie.