Rozwód za porozumieniem stron

Jakie są sposoby na utrzymanie pozytywnych relacji między rodzicami po rozwodzie?

(aktualizacja)

Nie każdy po rozwodzie chciałby kończyć relację z nienawiścią. Co więc zrobić, aby mimo wspólnie podjętej decyzji o rozłące utrzymywać ze sobą odpowiednio dobry kontakt?

Komunikacja

Konwersacja między kobietą i mężczyzną

Ważne jest, aby rozmawiać wspólnie o potrzebach np. dzieci. Możecie omówić wizyty którejś ze stron, plany co do urodzin czy wakacji. Powinniście rozmawiać na każdy temat tak, aby uniknąć nieporozumień i kłótni. Dzięki temu przyjemniej będzie się wam ze sobą rozmawiało i nie będziecie podchodzić do partnera jak do ognia.

Współpraca

Starajcie się współpracować jako rodzice w kwestiach związanych z wychowaniem dzieci. Dążcie do konsensusu w sprawach dotyczących szkoły, opieki zdrowotnej, zasad w domu i innych istotnych aspektów. Pamiętajcie, że chodzi o dobro dziecka, dlatego warto skupić się na wspólnych celach.

Szanujcie siebie nawzajem

Rozwód za porozumieniem stron

Bez względu na to, czy uczucie pomiędzy wami wygasło - wciąż powinniście szanować się jako rodzica oraz drugiego człowieka. Unikajcie negatywnych komentarzy względem siebie przy dzieciach, gdyż wasza pociecha powinna mieć możliwość utrzymania pozytywnego wizerunku obojga rodziców.

Ustalcie spójne zasady

Możecie ustalić zasady dotyczące opieki nad dziećmi. Mogą one dotyczyć zasad dla was, jako rodziców. Co powinniście robić z dziećmi, a czego nie, oraz zasad dla dzieci, które będą wiedzieć, jak zachowywać się u obojga rodziców co da im komfort i poczucie bezpieczeństwa.

Skorzystajcie z pomocy specjalisty

Jeśli mimo prób nie potraficie rozwiązać tego sami - powinniście udać się do kogoś, kto się na tym zna. To zdecydowanie ułatwi ten ciężki okres i pokaże wam, że mimo braku wspólnej więzi - będziecie w stanie dobrze zaopiekować się dziećmi.

Masz pytania?

Któryś podpunkt wydał Ci się niezrozumiały? Masz więcej pytań? Napisz do nas, a uzyskasz profesjonalną pomoc i odpowiedź na wszelkie pytania.

kontakt@kreator-sadowy.pl

Podsumowanie

Pamiętaj, że utrzymanie pozytywnych relacji między rodzicami po rozwodzie wymaga zaangażowania, otwartości i współpracy. Ważne jest, aby skupić się na dobru dziecka i zapewnić mu jak najlepszy dobrobyt.