Przygotowanie do badania więzi z dzieckiem

Jak przygotować dziecko do badań OZSS?

(aktualizacja)

Zastanawiasz się jak przygotować dziecko do badań OZSS (Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów)? W tym artykule dowiesz się jak sprawić, aby twoje dziecko przeszło badania bez większych komplikacji.

Wyjaśnij cel badań

Badanie więzi rodzinnych OZSS

Pierwszym, a zarazem najważniejszym krokiem jest wyjaśnienie dziecku, po co takowe badania się robi. Jeśli nie wiesz, w jaki sposób wytłumaczyć cel badań możesz powiedzieć, że pomagają one w wykryciu problemów zdrowotnych, problemów wychowawczych, czy nawet szkolnych. Ważne jest, aby dziecko zrozumiało, że badania mają mu pomóc, a nie zaszkodzić.

Przygotuj dziecko emocjonalnie

Przygotowanie do badań OZSS będzie dla dziecka czymś stresującym, dlatego warto zadbać o jego zdrowie psychiczne. Co możesz więc zrobić, aby jakoś odciążyć je od tego stresu?

Rozmowa -> podczas rozmowy dziecko wytłumaczy swoje obawy. Jako rodzic będziesz mógł wyjaśnić mu, że to nic strasznego, a przy okazji odpowiedzieć na jego pytania. Warto również pokazać dziecku z kim będzie ono pracowało.

Przygotuj dziecko fizycznie

Przed badaniami warto, aby dziecko było odpowiednio przygotowane fizycznie. Dziecko musi być wypoczęte i mieć dużo siły, gdyż niektóre badania będą nieco bardziej męczące. Zarówno dziecko jak i rodzic będą chcieli, żeby badania zakończyły się jak najszybciej, dlatego warto ubrać dziecko w wygodną odzież, zwrócić uwagę na higienę, dietę przed badaniami oraz jeśli dziecko przyjmuje jakiekolwiek leki - warto skonsultować się z lekarzem, aby dowiedzieć się czy może je przyjmować przed badaniem.

Przygotuj potrzebne dokumenty

Jak napisać pozew o rozwód?

Warto upewnić się, że masz ze sobą wszystkie potrzebne dokumenty, aby uniknąć później jakiegokolwiek stresu. W przypadku dzieci muszą to być: dowód osobisty dziecka, karta ubezpieczenia zdrowotnego dziecka, zaświadczenie o szczepieniach dziecka oraz karta informacyjna, którą otrzymało dziecko w szkole.

Nie próbuj nastawiać dziecka

Nie próbuj nastawiać dziecka przeciwko drugiemu rodzicowi i nie sugeruj, co ma mówić. Biegli są profesjonalistami, pracują z dziećmi i umieją odczytać ich zachowania. Wszelkie próby nastawiania zawsze obracają się na niekorzyść. Możesz mieć pewność, że nikt nie zapyta dziecka, z kim chce mieszkać. Zapoznaj się, ze szczegółowym opisem badania OZSS u dziecka, żeby wiedzieć, czego możesz się spodziewać.

Jak pomóc mu się zrelaksować?

Aby pomóc dziecku w odstresowaniu się, możesz zaproponować mu:

1. Ćwiczenia oddechowe - pomagają uspokoić organizm i zmniejszyć poziom stresu. Można nauczyć dziecko prostych ćwiczeń oddechowych, np. powolnego wdechu i wydechu lub liczenia oddechów.

2. Muzyka relaksacyjna - muzyka relaksacyjna może pomóc dziecku wyciszyć się i zrelaksować. Można zaproponować dziecku słuchanie dowolnej muzyki, która mu się podoba lub specjalnej muzyki relaksacyjnej.

3. Masaż - delikatny masaż może pomóc w rozluźnieniu mięśni i zmniejszeniu napięcia. Można zaoferować dziecku delikatny masaż pleców, ramion lub stóp.

4. Zabawa - zabawa i ruch mogą pomóc dziecku w rozładowaniu stresu i napięcia. Można zaproponować dziecku zabawę w piłkę, grę planszową lub wycieczkę na plac zabaw.

5. Słowo wsparcia - ważne jest, aby dziecko czuło się wsparciem i akceptacją ze strony rodziców. Można powiedzieć dziecku, że jest się z nim i że zrozumienie, jakie stresujące to dla niego doświadczenie.

Masz pytania?

Coś wydało Ci się niezrozumiałe? Masz więcej pytań? Chcesz lepiej przygotować dziecko do badań OZSS? Napisz do nas, a uzyskasz profesjonalną pomoc i odpowiedź na wszelkie pytania.

kontakt@kreator-sadowy.pl

Podsumowanie

Badania OZSS to ważny proces, przez który przejdzie twoje dziecko, aczkolwiek nie oznacza to, że będzie musiało przechodzić przez nie same. Za pomocą sposobów przedstawionych w tym artykule, na pewno sprawisz, że twój smyk poczuje się lepiej.

Najczęściej zadawane pytania

Czy da się zaskarżyć opinię badań OZSS?

Kilka dni przed zaplanowanym spotkaniem możesz wysłać opinię OZSS, od której chcesz się odwołać, drogą mailową.

Jakie pytania zostaną zadane dziecku?

Dziecko zostanie zapytane o jego relacje z rówieśnikami, rodzeństwem, o jego samopoczucie i relacje z rodzicami. Potomek będzie mógł wyjaśnić wszystko swoimi słowami.

Ile trwa badanie OZSS?

Takie badanie trwa od 4 do 6 godzin.