Głowa stworzona z puzzli

Jak znaleźć odpowiedniego terapeutę?

(aktualizacja)

Rozwód jest ciężkim doświadczeniem emocjonalnym. Niektórzy nie potrafią poradzić sobie z ciężarem samemu, więc zwracają się z prośbą o pomoc do terapeuty/psychologa, czy psychiatry co jest oczywiście normalne. Postawmy sobie pytanie - jak więc znaleźć odpowiedniego terapeutę?

Jak znaleźć odpowiedniego terpeutę?

Głowa stworzona z puzzli

Zapytaj o rekomendacje

Zwróć się do swojego lekarza pierwszego kontaktu, terapeuty, przyjaciół, rodziny lub innych osób, które przeszły przez rozwód. Poproś o rekomendacje specjalistów terapeutycznych, którzy mają doświadczenie w pracy z osobami w trudnych sytuacjach związanych z rozwodem. W ten sposób będziesz mieć pewność, że jesteś w dobrych rękach.

Wykorzystaj internet

Poszukaj terapeutów online, sprawdzaj opinie i wchodź na różne strony, które cechują się w pomocy osobom przechodzącym przez proces rozwodu.

Skonsultuj się z ubezpieczycielem zdrowotnym

Jeśli posiadasz ubezpieczenie zdrowotne, skontaktuj się z ubezpieczycielem, aby uzyskać listę specjalistów terapeutycznych, którzy są w sieci partnerskiej i akceptują Twoje ubezpieczenie.

Dokładnie zbadaj terapeutów

Sprawdzaj ich profile, portfolia, szukaj opinii, kontaktuj się z nimi oraz sprawdź ich podejście terapeutyczne. Upewnij się, że są odpowiednio wykształceni do swojej roli i nie próbują wkręcić Cię w nic szemranego oraz że są wystarczająco doświadczeni w dziedzinie terapii której szukasz.

Skonsultuj się z kilkoma terapeutami

Pamiętaj, że może zdarzyć się sytuacja w której nie znajdziesz odpowiedniego dla siebie terapeuty od razu. Należy się wtedy nie poddawać i szukać dalej. Możesz również wypróbować kilku naraz, a wtedy zdecydować, który jest najlepiej dopasowany do twoich potrzeb.

Zaufaj swoim uczuciom

Wybierz terapeutę, z którym czujesz się swobodnie i z którym możesz nawiązać dobre relacje. Emocjonalne wsparcie i dobre połączenie z terapeutą są ważne w trakcie procesu terapeutycznego.

Czy terapia jest czymś złym?

Zacznijmy od początku - rozwód jest ciężkim przeżyciem. Nie każdy człowiek jest w stanie poradzić sobie z ciężarem rozwodu. Każdy może przechodzić proces rozwodowy na swój własny sposób, jednak warto pamiętać, że każdy ma prawo do tego, aby sobie pomóc. Terapia ma na celu poprawę zdrowia psychicznego i emocjonalnego, wspieranie rozwoju osobistego oraz pomaganie w rozwiązywaniu problemów.

Dlaczego terapia jest korzystna?

1. Wsparcie emocjonalne -> Terapia daje możliwość wyrażania i zrozumienia własnych emocji, co może być szczególnie ważne w trudnych sytuacjach życiowych. Terapeuta jest obiektywnym słuchaczem, który zapewnia bezpieczne i wspierające środowisko, w którym można otwarcie poruszać trudne tematy.

2. Wsparcie w trudnych życiowych sytuacjach -> Terapia może pomóc w radzeniu sobie z trudnościami związanymi z rozstaniem, stratą bliskiej osoby, przemocą czy innymi traumatycznymi wydarzeniami. Terapeuta może pomóc w procesie gojenia i odzyskiwania równowagi emocjonalnej.

3. Rozwiązywanie problemów -> Terapeuci są wyszkoleni w technikach pomagających w rozwiązywaniu problemów. Mogą dostarczyć nowych umiejętności, które pomogą w lepszym zrozumieniu problemu oraz w znalezieniu skutecznych sposobów radzenia sobie z nimi.

4. Leczenie zaburzeń -> Jeśli ktoś zmaga się z zaburzeniami takimi jak depresja, lęki i inne problemy psychiczne - terapeuta będzie w stanie znaleźć sposób na to jak radzić sobie z nimi i zminimalizować ich skutki na życie codzienne.

Masz pytania?

Coś wydało Ci się niezrozumiałe? Masz więcej pytań? Wciąż nie wiesz jak znaleźć odpowiedniego terapeutę? Napisz do nas, a uzyskasz profesjonalną pomoc i odpowiedź na wszelkie pytania.

kontakt@kreator-sadowy.pl

Podsumowanie

Prośba o pomoc ukazuje odwagę osoby, która po nią sięga w momencie, gdy problem nas przerasta. Znalezienie odpowiedniego terapeuty może być czasochłonne, ale będzie skutkowało wieloma pozytywnymi aspektami. Należy więc próbować każdego możliwego sposobu na odnalezienie najlepszego terapeuty dla nas.